Flájský plavební kanál – naučná stezka 

autor: | Bře 19, 2024 | Tipy na výlety | 0 komentářů

Krušnohorský plavební kanál Fláje patří k nejstarším technickým památkám svého druhu v České republice. V minulosti vznikl proto, aby zajistil potřebu dřeva pro město Freiberg. Naučná stezka Flájský kanál má dnes za úkol seznámit návštěvníky s touto jedinečnou technickou památkou, nejstarším plavebním kanálem na území České republiky ze 17. století. Začíná v blízkosti hráze vodní nádrže Fláje, odkud následuje koryto bývalého plavebního kanálu až ke státní hranici.

Flájský plavební kanál a jeho historie

Flájský plavební kanál (německy Neugrabenflöße) je zaniklý vodní kanál v Krušných horách, jenž v minulosti sloužil především k plavení dřeva. Byl postaven v letech 1624 až 1629, aby vedl z Flájí do saského města Clausnitz. V provozu byl až do roku 1872.

Do dnešní doby se z něj na obou stranách hranice dochovaly jen některé části. Řadí se k vůbec nejstarším technickým vodním památkám na našem území. Flájský plavební kanál je dokonce ještě o více než 160 let starší než plavební kanály na Šumavě. 

Naučná stezka Flájský kanál 

Naučná stezka je značena zelenou turistickou značkou. Vede podél kanálu. Její kvalitu povrchu značně kazí kořeny vzrostlých stromů. S kočárkem je proto tato cesta neprůjezdná, na kole téměř také ne. Navíc je během cesty nutné překonat skalku, kterou kanál protéká. V tomto místě se ale určitě zastavte a přečtete si, jak ve středověku skálu prokopali, aby dodrželi požadovaný spád. V pár úsecích se koryto kanálu vůbec nedochovalo.

Na německé straně pokračuje naučná stezka až do obce Clausnitz. 

Celou cestu je možné si na několika místech zkrátit, nebo naopak zpestřit návštěvou zajímavých míst v okolí. 

Líbí se vám podobné technické památky? V tom případě se ještě zastavte na Božím Daru u Blatenského příkopu.

About Pavla Z.