16 srpna, 2023

Pramenáč – Krušné hory

Pramenáč

Krušné hory představují geomorfologický celek a pohoří táhnoucí se podél naší hranice se sousedním Německem. Nacházejí se v severozápadní části Čech a v jižní oblasti Saska.

Toto pohoří nabízí svým návštěvníkům celou řadu přírodních krás a zajímavých turistických cílů, které můžete objevovat během celého roku. Na své si zde přijdou i milovníci památek.

Díky intenzivní sopečné činnosti, která se v těchto místech v minulosti vyskytovala, zde vzniklo velké množství lázeňských středisek. Také se zde těží rudy.

Pramenáč patří mezi vyšší vrcholy tohoto pohoří. Nachází se nedaleko horské obce Mikulov.

TIP: Hledáte vhodné vybavení do přírody? Armymarket.cz

 

Pramenáč jako oblíbený turistický cíl

Výstup na tento vrchol se těší oblibě a to především díky jeho nenáročnosti. Na vrchol je jen pozvolné stoupání a navíc cestou poskytuje nádherný výhled. Výstup na vrchol je možný i s kočárkem.

Chcete-li si udělat hezkou procházku, dorazte na parkoviště nacházející se na hřbetu hor, které je známé pod názvem Vitiška. Odsud vede cesta po silnici směřující k hotelu Mikuláška, odkud začne mírně stoupat. Cesta na vrchol není značena, ale využijte nápis bílé barvy PR. Z parkoviště je to asi 45 minut chůze. Během cesty se můžete posadit na odpočinkovém místě opatřeném lavičkou a stříškou. Odsud je pěkný výhled na lyžařský areál zvaný Bouřňák.

Celá hora je zalesněná porosty ze smrků. K vidění jsou však také břízy nebo borovice.

Vrchol kopce

Ten určuje vztyčený kříž, na němž naleznete nápis kopce s nadmořskou výškou.Kříž na tomto místě byl vztyčený teprve nedávno. Vrchol je plochý a nachází se na širokém horském hřbetu. Můžete zde spatřit zachovalé zbytky rašeliniště. V jihovýchodní části, kde je svah více příkrý, naleznete roztroušené různé skalní útvary. Součástí jednoho z nich je přírodní zajímavost Kamenné slunce.

administrator

administrator