26 srpna, 2020

Rozhovor s Bárou Kepičovou

Rozhovor s Bárou Kepičovou

 

 

Byla jednou jedna Bílina, a v ní knihovna (městská). A byla jednou jedna Bára, a s ní ateliér (Kepičová). A byl jednou jeden koronavirus (celosvětový), a ten to celé spustil…

Co spustil a za co může, se dozvíte v rozhovoru vedeném mezi knihovnicí Alenou Hubáčkovou a výtvarnicí Barborou Kepičovou: ženou, která zorganizovala, vymyslela a vůbec nádherně uvedla v život tzv. Korona-virovou výtvarnou výzvu.

 

 

  • Prosím popiš mi, jak tě napadlo vyhlásit onu korona-virovou výtvarnou výzvu? Zajímá mě ten moment odhodlání – proč přišel, co byl impuls?

Moment odhodlání? Tak to vím přesně, bylo to u 28. tiskovky politiků. Ne, dělám si legraci, ale já často poslouchám u malování zprávy a říkala jsem si, že s tím musím přestat a bude lepší, když půjdu šít roušky, abych byla užitečná. Jo, ale zapomněla jsem, že vlastně neumím šít. A tak jsem si říkala, že něco jako výtvarná výzva pro děti, by mohlo být taky fajn a zábava. 

  • Jaké pocity se dostavily, když jsi zjistila, že děti (i rodiče) kreslí?

Pocit to byl krásný, to se ví. Nejen proto, že maluje a kreslí dost lidí, ale i samotné obrázky byly bezva a barevné. Dělalo mi to dny krásnější. 

 

  • Co ti tato výtvarná výzva vzala a co dala?

Výzva mi vzala 73 dalších tiskovek na ČT24, protože jsem na ně neměla čas. (opět žert) A dala mi partu bezva lidí, se kterými jsme se už mohli setkat i osobně. Bylo a je to parádní a jsem za to opravdu moc ráda. 

 

  • Jsi výtvarnice a mě zajímá, jak jsi to měla s výtvarnou výchovou na základní škole: Co jsi měla na vysvědčení z výtvarné výchovy?

Na základní škole jsem měla jedničku. 

 

  • Co tě inspiruje?

Nejdřív jsem chtěla napsat příroda, a taky že jo. Ale dost často taky města. A různý věci. A taky lidi a to, co vytváří a říkají, takže asi všechno, s čím se za den potkám. 

 

  • Jaká je tvá nejoblíbenější barva?

Nejoblíbenější barva je taková petrolejová modrá.

 

  • Jaký je tvůj oblíbený/preferovaný tvar? Vyhrál by to čtverec nebo kruh?

Preferovaný tvar je kosočtverec.

 

  • No, jo vlastně! Odpověď je nasnadě. Dále bych se tě ráda zeptala, jaká je tvá nejoblíbenější výtvarná technika?

Mám ráda akvarel, ale se stejnou láskou si někdy vezmu rydlo a udělám nějaký linoryt.

 

  • Máš ráda realistickou tvorbu nebo ti je bližší abstrakce?

Mám ráda i realistickou i abstraktní tvorbu. Když to někdo umí, tak je oboje krásný. 

 

  • Otiskuje se tvůj charakter, tvá duše, do výtvarné tvorby?

Charakter a duše? To zní dost hluboce. Já maluji, co se mi líbí. Ptáčka, ulici, kostelík. Žádný konceptuální projekty, kam bych otiskovala nějaké mé postoje, nebo tak něco. Jestli se snažím o otisknutí něčeho, pak je to nálada. A když se to povede, tak jsem ráda. 

Báro, setkání s tebou je osvěžující. Chtěla bych ti poděkovat za poskytnutý rozhovor. Přeji ti, ne další virové období (i když bylo evidentně plodné), ale klid, spokojenost a moře výtvarné svobody.

https://www.knihovnabilina.cz/cs/zapati-menu-neautorizovat/akce-knihovny/vystavy/vernisaz-vystavy-fotoreportaz.html

administrator

administrator