10 listopadu, 2023

Zámek Jezeří – památka na rozhraní dvou světů

zámek jezeří
Zámek Jezeří je bývalý hrad, který se nachází na svazích Krušných hor v okrese Most v Ústeckém kraji. Jeho historie sahá do 14. století, kdy byl postaven jako sídlo rodu ze Rvenic. Později prošel několika přestavbami a změnami majitelů, mezi nimiž vynikají Lobkovicové, kteří z něj učinili barokní reprezentativní rezidenci. Zámek je od roku 1963 chráněn jako kulturní památka a od roku 2023 jako národní kulturní památka.  

Zámek Jezeří – kulturní a společenské centrum

Zámek Jezeří byl v době baroka místem, kde se setkávala šlechta, umělci a vzdělanci. Lobkovicové zde pořádali honosné slavnosti, divadelní představení, koncerty a hostiny. Na zámku působili například hudební skladatelé Jan Dismas Zelenka a František Xaver Richter, malíři Petr Brandl a Václav Vavřinec Reiner nebo básník Bohuslav Balbín. Zámek byl také místem, kde se uchovávaly vzácné sbírky knih, obrazů, hudebnin a uměleckých předmětů.  

Zámek Jezeří – obnova památky

Zámek Jezeří zažil po druhé světové válce období úpadku a zanedbání. Byl využíván jako skladiště, ubytovna nebo škola. V roce 1996 byl zámek předán do správy Národního památkového ústavu, který začal s jeho postupnou rekonstrukcí. Návštěvníci zámku tak mohou sledovat jeho proměnu z ruin na původní podobu. Mezi nejvýznamnější obnovené prostory patří divadelní sál, knihovna, kaple nebo zámecký park.   Oficiální stránky: https://zamek-jezeri.cz/cs  Foto: https://cs.wikipedia.org/wiki/Jeze%C5%99%C3%AD_(z%C3%A1mek) 
administrator

administrator