5 tipů na výlet vlakem do hor

autor: | Pro 26, 2018 | Blog, Tipy na výlety

Příroda umí být překvapivě kouzelná, celý rok a zvlášť je-li pokrytá sněhovou přikrývkou. Na horách je samozřejmě šance na třeba i na bílé Vánoce mnohem vyšší, proto by byla škoda ji zmeškat. Nechte protentokrát doma auto a objevujte Krušné hory po železnici. Zavede vás třeba na jedno z následujících míst:

Moldava

Severozápadně od Teplic v Krušných horách leží nevelké městečko Moldava, mimo jiné cílová stanice horské dráhy. Bohatá historie, jejíž nádech můžete pocítit na každém kroku. V minulosti bývala Moldava významným místem, ostatně ještě v polovině 19. století tu stávalo pětkrát víc domů než dnes a žilo zde osmkrát víc obyvatel. A přestože důkazy o někdejším bohatém životě už vymizely (například v podobě dvou zaniklých sousedních osad, Oldříše a Pastvin), Moldava stojí za návštěvu i dnes. Na Moldavu se dostanete Krušnohorskou železnicí Most – Moldava.

Jáchymov

Město neblaze proslulé těžbou uranu sice není zrovna perlou v panoramatu Krušných hor, ale právě pro svou pohnutou minulost si zaslouží, aby nám jeho osud nebyl lhostejný. V bohaté jáchymovské historii figuruje zejména neblahé dvacáté století. Tehdy byli vězni (zejména političtí)  v sousedních dolech nuceni vykonávat mimořádně náročnou práci a řada z nich za to zaplatila životem. Historie města s dvěma a půl tisíci stálých obyvatel je však mnohem pestřejší a sahá několik staletí dál –  vždyť historické centrum má kořeny v 16. století a je chráněno jako památková zóna. Po exkurzi do dějin se však přeneste zpět do současnosti a vyhraďte si čas třeba na příjemnou lyžovačku v jednom z okolních ski areálů.
Nejbližší železniční stanice je v Ostrově, na kterou zajíždíme každý všední den. 

Pernink

Jen šest stovek stálých obyvatel má obec s německým názvem Pernink, kterou bychom našli kousek od Ostrova. Historie Perninku je stejně jako v případě výše zmíněného Jáchymova spjata zejména s těžbou, v 15. století šlo dokonce o královské horní město. Z té doby také pochází první písemná zmínka o osadě, která však o statut města později přišla. Zato jiná pamětihodnost přetrvala dodnes – až vystoupíte na místním nádraží, vzpomeňte si, že se právě nacházíte na druhé nejvýše položené železniční stanici v Česku (po Kubově Huti na Prachaticku). V Perninku si lze prohlédnout kupříkladu poutavý interiér kostela Nejsvětější Trojice nebo si udělat procházku do stejnojmenné přírodní památky, která je chráněna pro unikátní biotopy – vrchoviště, rašeliniště a podmáčené smrčiny. Podrobnosti se dozvíte z cedulí podél naučné stezky, otevřené teprve nedávno.
Pokud plánujete výlet do Perninku, můžete využít vlakové spojení z Karlových Varů – dolní nádraží. Vlaky jezdí pravidelně a nabízejí pohodlnou a rychlou cestu. Například, můžete nastoupit do vlaku v 7:46 a dorazit do Perninku v 8:44. Na zpáteční cestě máte na výběr ze dvou spojů: jeden odjíždí z Perninku v 15:09 a přijíždí do Karlových Varů v 16:06, druhý odjíždí v 16:50 a přijíždí v 17:44. Takto si můžete užít celý den v krásné přírodě Perninku a vrátit se zpět bez problémů. 

Ubytování v Krušných horách za nejlepší ceny najdete ZDE

krušné hory

Boží Dar

Toto město leží v nadmořské výšce 1028 metrů a je nejvýše položeným městem v České republice. Je oblíbenou destinací pro lyžaře a běžkaře, kteří mohou využít rozsáhlé sítě upravených tratí. V létě nabízí Boží Dar možnosti pro pěší a cyklistickou turistiku po okolních vrcholech a rašeliništích. V městě se nachází také několik památek, jako je kostel Nanebevzetí Panny Marie nebo muzeum hornictví. Na Boží dar jede vlak z Karlových varů.

Klínovec

Nejvyšší hora Krušných hor má výšku 1244 metrů a je viditelná z daleka díky své rozhledně, která byla postavena v roce 1884. Z rozhledny je možné pozorovat panoramatický výhled na českou i německou stranu pohoří. Klínovec je také známý jako lyžařské středisko, které disponuje moderními lanovkami, sjezdovkami a snowparkem. V létě se zde konají různé sportovní a kulturní akce, jako je například horský maraton. Dostanete se sem vlakem z Chomutova. 

Vejprty

Pohraniční město na severu Krušných hor má bohatou historii, která je spojena s těžbou uhlí, textilním průmyslem a železniční dopravou. Vejprty leží na trati Chomutov – Chemnitz, která byla vybudována v roce 1872 a umožnila rozvoj obchodu a cestování mezi Čechami a Saskem. Ve městě se nachází několik památek. Trať, která spojuje Chomutov a Vejprty, je to regionální dráha s jednou kolejí, která není elektrizovaná. Trať vede přes horský terén a vlaky musí zdolat velký výškový rozdíl. Chomutov leží ve výšce 352 m nad mořem, ale nejvyšší bod na trati je více než 900 m vysoko. První vlak do Vejprtského nádraží dorazil 1. srpna 1872.

About Pavla Z.