Březno u Loun by mohlo být jednou ze stovek ničím zvláště významných českých vesniček, nebýt toho, že zde naleznete hotový ráj pro všechny amatérské i profesionální milovníky geologie a archeologie.
Archeologický skanzen
Lokalita ležící v údolí řeky Ohře, co by kamenem dohodil od Loun, byla osídlena již před čtyřmi tisíci lety a moderní badatelé se proto rozhodli zprostředkovat současným návštěvníkům pohled do dávné minulosti. Výstavbě skanzenu v letech 1954-1973 předcházel rozsáhlý archeologický průzkum, který poodhalil množství zajímavých faktů o životech našich neolitických předků. Místo se tedy přímo nabízelo jako ideální výchozí bod pro další vykopávky a bylo zde zprovozněno pracoviště experimentální archeologie.
V kulisách pravěkých obydlí, skladištních jam, polozemnic a hrnčířských pecí vědci zkoumají, jak fungovaly dobové nástroje, ověřují technickou náročnost staveb či zkoušejí pěstovat obilí podle prastarých metod z doby prvopočátků zemědělství. Svědkem toho všeho se můžete stát i vy, pokud se rozhodnete tento unikátní skanzen v rámci svým turistických výprav napříč severními Čechami navštívit. Jistě není potřeba dodávat, že takovou výpravu můžeme jedině doporučit. Budete odjíždět nabyti množstvím nových znalostí a zcela jistě změníte pohled na všechny vymoženosti současného světa.
Druhohory jako na dlani
Dalším důvodem, proč se do Března vydat, je jeho geologická pestrost. Oblast severozápadních Čech je jako stvořená pro všechny zájemce o zeměpis, přesně geomorfologii. Před stovkami milionů let, během období třetihor, docházelo k alpínskému vrásnění a právě v tomto regionu po něm zůstaly dodnes jasně patrné stopy, které nemají jinde v naší zemi obdoby. V místním lomu například můžeme narazit na minerál zvaný slínovec. Do tohoto šedého a relativně měkkého kamene se v dávné minulosti navždy otiskli živočichové, kteří naši planetu kdysi obývali. Pokud dnes uchopíte do ruky kus slínovce a nárazem o tvrdý povrch jej rozštípnete, s velkou pravděpodobností se vám naskytne pohled na otisk některého ze zástupců druhohorní fauny. Spatřit můžete řadu členovců, hlavonožce či mlže a i v případě, že je nebudete dokázat pojmenovat, jistě vám takový nález udělá radost.
Březenské hory skrývají však i řadu dalších pokladů. Odborníci zde dokážou identifikovat například červený porcelanit, hnědé uhlí, sádrovec nebo zelený pískovec. Neuniklo jim ani to, že v terénu se dá dodnes rozpoznat stopa po druhohorní mořské pláži a pozůstatky po pohybu tektonických desek, který formoval ráz zdejší krajiny.
Zdroj foto: http://www.phil.muni.cz