7 října, 2017

Nevíte, kam na výlet?

Bílina

Chcete-li s rodinou podniknout nedělní výlet a nevíte kam se vydat, navštivte Bílinsko. Tento kraj kolem severočeského města Bíliny ukrývá překvapivě mnoho zajímavostí. Jednak historické památky v samotném městě, a jednak přírodní krásy Českého středohoří. Do Bíliny je dobré dopravní spojení. Autem se sem dostanete po silnici spojující Most a Teplice a po stejné trase vede i železnice. Okolí města propojuje hustá síť autobusových linek.

Bílina

Chloubou města je barokní zámek, který se nachází nad náměstím. Ve městě si můžete prohlédnout kostel sv. Petra a Pavla, který byl v 16. století přestavěn z původně gotické podoby na renesanční. 

Bořeň

K tomuto skalnatému vrchu se váže několik „nej“. Podle odborníků je to jedno z největších znělcovích těles v Evropě. Také je označováno za nejskalnatější samostatně stojící vrch v Česku. Se svými 539 m n.m. Není sice Bořeň nejvyšším kopcem Českého středohoří, zato je nejvýraznější dominantou města a okolí. Z jejího vrcholu, tvořeného překvapivě malou loukou, je nádherný panoramatický výhled na hradbu Krušných hor, České středohoří, město Bílina a celou podkrušnohorskou pánev.

Bořeň je od r. 1977 národní přírodní památkou, ve které žije vzácné ptactvo i mnoho živočichů. Podrobnosti se můžete dozvědět z informačních tabulí lemujících naučnou stezku vybudovanou v roce 1996.

TIP: Půjčovna aut

Další tipy na výlet

Bílina je městem, které se pyšní rozsáhlým lázeňským parkem, na který navazuje lázeňský komplex Kyselka. Ten prochází v posledních letech rozsáhlou renovací. Odpočinout a občerstvit se můžete v proslulé lesní kavárně Kafáč, která je tradiční a neodmyslitelnou součástí parku.

S dětmi můžete navštívit místní pohádkový les plný dřevěných pohádkových postaviček a zvířátek, ale také jsou zde umístěny různé stroje, indiánský stan, překážková dráha, bludiště nebo naučná „Stezka dějin“ a „Stezka českých malířů“. Všechna tato krása se nachází na okraji Bíliny, poblíž sídliště Za Chlumem a dostanete se sem od místních garáží po cestičce vedoucí po vrstevnici k lesíku.

administrator

administrator