Hubnutí dynamickou aktivitou jako běh vám přinese radost z pohybu. Přečtěte si o správné tBěh má při hubnutí a budování kondice velké výhody. Nejenže je energeticky náročný, jelikož zapojuje největší svalové partie, což vede k velmi významnému spalování energie (tedy i tuků), navíc nic nestojí. Pokud se rozhodnete začít běhat, budou vám stačit běžecké boty a klasické sportovní oblečení. Hubnutí dynamickou aktivitou, jako je běh, vám kromě hubnutí přinese i řadu dalších benefitů. Přečtěte si o správné technice běhu a optimální výživě, která zaručuje efekt hubnutí.
Co jste o běhání možná nevěděli
Co vám dá běh kromě hubnutí? Běhání zajišťuje zdravé srdce a cévy, pomáhá tvarovat krásnou postavu, zlepšuje fyzickou kondici, představuje nejúčinnější prevenci proti osteoporóze, posiluje imunitu, napomáhá kvalitnímu spánku, a navíc je známo, že aktivní běžci se mnohem lépe dokáží vyrovnávat s běžnými denními záležitostmi a stresy.
Proč je běh ideální pro hubnutí
Běh je jednou z nejpřirozenějších forem pohybu, která člověku umožňuje posílit kardiovaskulární systém, zlepšit fyzickou kondici a spálit kalorie. Jedná se o dynamickou fyzickou aktivitu a k jejímu provozování nejste limitováni místem ani časem. To z běhu činí dostupný způsob fyzické aktivity, ke které zkraje potřebujete v podstatě jen vhodnou obuv, jež poskytne chodidlům dostatečnou oporu a ztlumí nárazy.
Správná technika běhu
Je důležité zvládnout správnou techniku běhu. Myslete na to, že máte držet tělo vzpřímeně bez hrbení, ramena zatlačte mírně dozadu a lopatky k sobě, což napomůže efektivnímu dýchání a držení těla. Došlap chodidel by měl být ideálně na jejich střed, vyvarujte se dopadu na patu či na prsty, snížíte tak tlak vyvíjený na klouby, zejména pokud běháte na tvrdém povrchu, jako jsou beton či asfalt. Došlapem na střed chodidla minimalizujete přetížení lýtek a achilovky, což je typické pro dopad na špičku, a zatěžování kolen a zad, jež se často vyskytuje při dopadu na patu.
Pro koho běh není vhodný
Jako u každé sportovní aktivity, nemusí být běhání vhodné pro všechny. Obézní jedinci by měli začít obyčejnou chůzí, protože nadváha nadměrně zatěžuje kloubní aparát. Lidé, kteří mají problémy se srdcem, by určitě měli případné běhání konzultovat se svým lékařem. Pokud máte problémy s klouby, zvažte, zda se nevěnovat spíše jízdě na kole či plavání. Když se již rozhodnete začít běhat, začněte pozvolna a naslouchejte svému tělu. Začátečníci mohou zavést 2-3x týdně běžecký trénink po dobu 20-30 minut. Nebojte se začít chůzí a postupně běh přidávat. Indiánský běh, kdy se střídá v pravidelných intervalech běh s chůzí, umožní, aby si tělo postupně zvykalo na zátěž.
Hubnutí během
Zajímá vás, jak zhubnout během? „Alfou a omegou hubnutí je kalorický deficit. V případě hubnutí se snižuje optimální energetický výdej o cca 20 %. Strava by měla být pestrá a mít upravený podíl makroživin. Sacharidy v jídelníčku běžce by se měly pohybovat mezi 40–60 %. Komplexní sacharidy, které uvolňují energii pozvolna, najdete v celozrnných těstovinách, celozrnném pečivu a výrobcích z celozrnné mouky jako knäckebrot, žitné tyčky či křehké plátky. Nezapomínáme však ani na brambory a různé druhy rýže. Bílkoviny by se v jídelníčku běžce měly pohybovat v rozmezí 20-30 %. Bílkoviny, které najdeme v nízkotučných mléčných výrobcích, luštěninách, vejcích a v mase, pomáhají s budováním svalové hmoty a regenerací. Tuky by měly mít cca 20-35% podíl na makroživinách. Tuky jsou důležitým zdrojem energie u vytrvalostních sportů, které představují aerobní aktivity vykonávané po delší časový úsek.
Doporučení pro běžce
Trénovaný jedinec dokáže více využívat při sportu energie z tuků a šetří si sacharidové zásoby, čímž oddálí únavu a je schopen delšího tréninku. Pro běžce a sportovce jiných aerobních sportů je ideální zdravý jídelníček na míru, který zajistí optimální skladbu jídelníčku a efekt hubnutí,“ říká nutriční specialistka Mgr. Kateřina Šimková.
Klíč k úspěchu: Radost z pohybu a správná výživa
Běhání je skvělý způsob, jak zhubnout, zlepšit svou kondici a užít si radost z pohybu. Aby bylo běhání efektivní a bezpečné, je klíčové osvojit si správnou techniku a dbát na vyváženou stravu. Začněte pozvolna, naslouchejte svému tělu a postupně zvyšujte intenzitu tréninků. Díky těmto zásadám dosáhnete nejen úspěšného hubnutí, ale také celkového zlepšení fyzické a psychické kondice. Běhání vám může přinést mnoho radosti a uspokojení z dosažených výsledků.
Image by wal_172619 from Pixabay