Duchcov
Minulost severočeského Duchcova je o něco slavnější než jeho poněkud pochmurná současnost. Zatímco dnes je o něm slyšet takřka výhradně v souvislosti s kriminalitou „nepřizpůsobivých občanů“, není to tak dávno, co zdejší region vzkvétal a město se mohlo pochlubit hned několika pěknými „nej“.
Co dokáže uhlí
Moderní tvář Duchcova je už neodmyslitelně spjata s těžbou hnědého uhlí, která osud města navždy ovlivnila. Když byly v roce 1761 nalezeny první zásoby strategické suroviny, málokdo si dovedl představit, kam nakonec drancování půdy povede. V 80. letech minulého století těžaři dokonce vážně zvažovali možnost, že by Duchcov kompletně srovnali se zemí – to aby dosáhli na bohatství ukryté pod základy zdejších domů. Několik budov včetně historicky cenného barokního špitálu těmto plánům skutečně padlo za oběť a zcela zmizely dvě sousední vesnice, Hrdlovky a Lipnice. Počet duchcovských starousedlíků tedy z pochopitelných důvodů setrvale klesá. Ještě v první polovině minulého století atakoval hranici dvaceti tisíc, dnes jich tu žije o více než polovinu méně – jen něco málo přes osm tisíc. Duchcov už také dávno nemá status okresního města. Přitom důvodů, proč sem zavítat, bychom našli celou řadu.
Slavný svůdník na severu Čech
Věděli jste například, že v Duchově svého času žil a později, v roce 1798, také zemřel proslulý italský spisovatel, diplomat a známý „svůdník“ Giacommo Casanova? Jeho jméno i několik set let poté figuruje v názvech řady místních podniků a stalo se významným turistickým magnetem. Dům, kde po třináct let žil, je od roku 2001 chráněn jak národní kulturní památka. Těch ovšem v Duchcově nalezneme – pro někoho možná poněkud překvapivě – daleko víc, seznam čítá bezmála třicet položek. Zřejmě nejvýznamnější místo mezi nimi zaujímá duchcovský zámek ze 13. století, který dlouho sloužil jako zázemí pro mocný rod Valdštejnů. V Duchcově se kdysi odehrála řada premiér: fungovala tu první sklárna v regionu, první česká škola na severu Čech a dokonce zde lidé mohli vůbec poprvé telefonovat, to když byla v dubnu 1881 na místním nádraží zřízena první telefonní linka v Čechách. Krátce na to se také zdejší radní a pozdější starosta František Xavier Riedl zasloužil o vznik muzea, které od svého znovuotevření v roce 1994 umožňuje si někdejší obrázek Duchcova alespoň symbolicky přiblížit.