6 května, 2019

Rozhovor s Eliškou Rusovou

Rozhovor s Eliškou Rusovou

 

Romantická představa pikniku s kostkovanou dekou a košíkem plným dobrého jídla mne láká celý život. Tak proč nespojit příjemné s užitečným a pomocí piknikové snídaně, podpořit dobrou věc.
 
Férová snídaně je největší českou akcí na podporu fair trade. Eliška Rusová, jako dobrovolná organizátorka pořádá toto příjemné setkání v areálu lázní Kyselka v Bílině. Tak neváhejte, napečte buchty, uvařte si fairtradovou kávu a přijďte posnídat pod širým nebem.

 

  • Eliška Rusová
  • Žije v Bílině, kde také podniká.
  • Provozuje tetovací studio pod názvem Peony E Tattoos.
  • Ráda maluje a cestuje.
  • Díky svým zájmům, jsou její obrazy jsou plné barev a exotiky.
  • Ve volném čase cvičí jógu nebo plave.


“Víc než rozumem,vnímejme srdcem…”

Co si mám představit pod pojmem férová snídaně?
Příjemné setkání stejně smýšlejících lidí, kteří vědí, že je potřeba podpořit malé farmy. Je to snaha pomoci zemědělcům místním i z daleka, aby dostali zaplaceno za svou práci a nemuseli živořit.
Jak vznikl nápad uspořádat snídani v Bílině a co od této akce očekáváte?
Myslím, že je potřeba aby i Bílina měla šanci být lepší. Očekávám rozšíření podvědomí o pojmu Fairtrade a možnosti nakupovat jinak.

 

Kdy a kde vás zájemci o piknikovou snídani najdou?
Férová snídaně se bude konat 11.května od 10 do 12 hodin u altánu na Kyselce.

 

Máte vymyšlený nějaký doprovodný program, formou informačních letáků nebo přednášky k tématu?
V současné době sbírám podklady, ale nerada bych, aby se z férové snídaně stala nějaká nucená akce.Takže se budu snažit připravit a pokud bude zájem, ráda k tématu něco řeknu.

 

Máte nějaký náhradní plán v případě nepříznivého počasí?
V nepřízni počasí můžeme posedět a posnídat přímo v altánu.

 

Fair trade je dnes už poměrně známý pojem, ale kdyby se našel někdo, kdo o něm ještě neslyšel, jak byste ho jednoduše vysvětlila?
Fair trade je o tom, že i malý farmáři dostanou spravedlivě zaplaceno za svou práci.

(pozn. Fair trade – česky též spravedlivý obchod či férový obchod, je organizované sociální hnutí a tržní přístup, který přispívá k udržitelnému rozvoji tím, že nabízí lepší obchodní podmínky a chrání práva drobných výrobců a pěstitelů)

 

Dlouhou dobu jsem pracovala v obchodě s potravinami a mám zkušenosti se zákazníky, kteří se zajímají o cenu výrobků. Máte pocit, že se lidé více o starají o to odkud potraviny pochází a jaká je jejich kvalita?
V poslední době mám pocit, že konečně lidé přemýšlí více o tom co kupují a nekoukají už jen na cenu, což je dobře. Doufám, že se díky tomu budou prodávat kvalitní potraviny.

Jsou potraviny označené známkou fair trade k dostání i v běžných supermarketech?  
V dnešní době již jsou fair trade výrobky k dostání i v supermarketech, za což jsem vděčná. Ne každý by byl ochoten si potraviny objednávat na internetu. Ale stále by se počet takto označených potravin mohl objevovat v našich obchodech ve větší míře.

 

Jaké lokální zemědělce a výrobce z okolí, chcete prostřednictvím férové snídaně podpořit?
Dnes se pomalu, ale jistě lidé jako zákazníci vracejí k drobným a poctivým podnikatelům. Je v okolí Bíliny nějaký podnik, který byste chtěla jmenovat jako jeden dobrý příklad za všechny?
Napadá mě malá rodinná farma Děčany, která své výrobky rozváží i po okolí.

 

Více informací: https://www.fairtrade-cesko.cz/zapojte-se/ferova-snidane/

 

administrator

administrator