Házmburk
Silueta zříceniny hradu Házmburk je symbolem celého Českého středohoří, jelikož je vidět ze všech stran. Budete-li cestovat touto krajinou připomínající vyhaslé sopky, budete mít tuto dominantu kraje po většinu času stále na očích. Typické dvě věže vzdálené od sebe několik metrů a zbytky opevnění shlížejí na široké okolí a poskytují turistům dokonalý výhled na všechny světové strany.
Jak se k hradu dostat?
Házmburk se nachází na trase mezi Litoměřicemi a Mostem, konkrétně v katastru vesnice Klapý, kde lze zaparkovat auto. Ke hradu musíte šlapat pěšky a překonat převýšení asi 200 metrů. Cesta je však pohodlná a zvládnou ji i méně zdatní jedinci. Kolem cesty jsou stromy a keře, vidět jsou trnky, brusinky, mirabelky, švestky nebo třešně. Kdo si troufá na kratší ale prudší cestu může využít několika zkratek.
Z historie hradu
Házmburk býval ve středověku sídlem rodu Zajíců. Po nich se zde vystřídalo několik majitelů, mezi nimi i známí Lobkowiczové, Štenberkové, Dietrichštejnové a Hebersteinové. V dobách romantismu se zvýšil zájem o romanticky vyhlížející zříceny a zbytků hradů, čehož byl Házmburk typickým příkladem. Stal se oblíbeným cílem Karla Hynka Máchy, malíře Emila Filly či spisovatele Svatopluka Čecha. Hrad se pro tyto známé osobnosti stal inspirací k zajímavým dílům.
Zajímavosti o hradu
Vedle tradičního názvu se můžete setkat ještě s názvy Hanžberk, Zaječí či Zajícův hrad, nebo Hasenburg. Zřícenina středověkého hradu stojí na čedičovém vrchu v nadmořské výšce 418 m. Typické a zdaleka viditelné jsou dvě věže – Černá a Bílá, která slouží jako rozhledna. Můžete odtud přehlédnout celé České středohoří v čele s Milešovkou, dále Sedlo, Dlouhý vrch, Radobýl, Kletečnou, horu Říp či Lovoš. Uvnitř zřícenin najdete také zbytky třeží věže, u které se dosud nepodařil objasnit důvod jejího postavení. Pokud se rozhodnete pro výlet na Házmburk, je dobré si vyhledat kalendář s nabídkou kulturních akcí, které se na hradě od jara do podzimu pořádají. Například zde bývají různé výstavy, známá je Velikonoční akce, Středověký den, Hradozámecká noc nebo tradiční pálení čarodějnic poslední dubnový den.
Foto: Daniela Endrštová