20 března, 2017

Zámek Libochovice

Zámek Libochovice

 

Tento barokní skvost se nachází v romantickém kraji na břehu řeky Ohře v obci Libochovice. Okolní krajina vybízí k výletům, neboť dolní tok Ohře je lemován přírodními rezervacemi a také několika hrady a zámky. Právě libochovický zámek patří k těm nejkrásnějším.  

Historie zámku

 

Původně stála na jeho místě gotická tvrz, která však postupně zpustla. V roce 1560 započala přestavba v renesančním slohu, o kterou se zasloužil Jan z Lobkowitz. Libochovické panství vlastnili Lobkowitzové až do roku 1594 a v roce 1613 přešlo do majetku Šternberků. Po ničivém požáru, který v r. 1661 zasáhl město i zámek byl zámek přestavěn v roce 1676 na mohutné raně barokní zámecké sídlo. Posledními majiteli, kteří do historie zámku zasáhli, byli Herbersteinové, kteří zde sídlili od roku 1849. Upravovány byly ale pouze interiéry, z nichž vyniká především Saturnův sál. Jemu dominuje velký krb se štukovou výzdobou a postavou velkého boha Saturna. V dalších místnostech zámku jsou dnes prezentovány soubory historického nábytku, obrazů a různých předmětů z období renesance až po 20. století. Za shlédnutí stojí také nově zpřístupněná zámecká kaple.

Prohlídkové trasy

Současná přísně symetrická podoba zámku se dnes zrcadlí na hladině Ohře. Čtyři křídla lemovaná pravidelnými arkádami uzavírají prostorné nádvoří. Zámek překvapivě není dominantou města. Jeho monumentálnost a krása baroka vynikne teprve když si uděláte procházku až k řece. Chcete-li si prohlédnout interiéry zámku, jsou na výběr čtyři prohlídkové okruhy, které jsou průřezem jednotlivými historickými slohy a styly od pozdní renesance, přes vrcholné baroko až po styly 19. století.

Zámecký park

Libochovický zámek se pyšní rozsáhlým parkem, který jej obklopuje. Určitě stojí za to, si udělat procházku touto nádherou na břehu Ohře. Park se skládá z francouzské zahrady a přírodně krajinářského parku. Původním tvůrcem byl český zahradník Jan Tulipán, který se nechal inspirovat Versaillskými zahradami. Později byla část zahrady přebudována na přírodní park v anglickém stylu. Ten byl dále rozšířen o bažantnici, která ovšem dnes již bohužel neexistuje. Celková rozloha libochovického zámeckého parku má rozlohu 26 hektarů a volně navazuje na okolní přírodní rezervace.

Foto: Daniela Endrštová

 

Více informací https://www.zamek-libochovice.cz/cs 

administrator

administrator