Doubravská hora se zříceninu gotického hradu Doubravka se nachází na okraji města Teplice. Představuje překrásnou dominantu rozkládající se mezi Krušnými horami a Českým středohořím.
Něco málo z historie
Historie hradu se datuje již od 15. století. V této době jej na vrcholu hory nechal vybudovat Jakoubek z Vřesovic. Počátkem 17. století pak byl hrad přestavěný na pevnost, jejíž součástí byl systém bastionového opevnění, který byl v našich zemích téměř ojedinělý. Během třicetileté války se hradu opakovaně zmocnila cizí vojska. Díky tomu byl na rozkaz císaře v polovině 17. století pobořen. K ruinám pak často zavítali lázeňští hosté, kteří navštěvovali nedaleké lázeňské město Teplice. Koncem 19. století byla na místě hradu vystavěná pseudogotická imitace hradních budov. Sloužila jako výletní restaurace. Svoji původní výšku získala západní věž, která byla využívána jako místní rozhledna.
Zavítejte do zbrojnice
Zbrojnice představuje expozici replik zbraní, která se nachází v muzeu. Obsahuje soukromou sbírku velkého množství replik různých zbraní a zbroje. Sbírka je v majetku Tomáše Oplta. Pokud se do expozice vypravíte, můžete si zde prohlédnout ustrojení a zbraně válečníků z dob pravěkých až současných. K vidění je například zbroj patřící gladiátorovi, římskému legionáři nebo středověkému zbrojnošovi. Prohlédnout si můžete velké množství mečů, palné zbraně perkusní i moderní. Jako exkluzivní je pak zbroj japonského samuraje.
Do zbrojnice můžete během sezóny zavítat každý den, mimo ni pak o víkendech. Do hradu se lze podívat v sezóně pouze o víkendech, jsou pro vás připraveny komentované prohlídky v několika časech.
Naučná stezka Doubravka
Naučná stezka Doubravka začíná pod samotnou horou. Po odbočení ze silnice na Drahkov na příjezdovou cestu na Doubravku asi po 300 m odbočíte na lesní pěšinu vlevo. Naučná stezka měří necelý jeden kilometr a je nenáročná. Na naučné stezce potkáte 4 zastavení s informačnímu tabulemi. Pokud si trasu přejete prodloužit, na naučnou stezku se lze napojit se zelené turistické značky, která vede Janáčkovými sady, přes Písečný vrch, hvězdárnu a poté kolem Doubravky.
Ochrana přírody
Hora je nejen zajímavým místem pro geology, dne 13. srpna 2011 byly svahy vrchu vyhlášeny také jako přírodní památka. Důvodem zřízení chráněného území je ochrana evropsky významné lokality s výskytem páchníka hnědého a dalších druhů hmyzu vázaných na staré dřevo a dutiny stromů, jako jsou kupříkladu kovařík nebo potemník. Kromě hmyzu se na lokalitě vyskytují vzácné druhy hub jako lanýž letní, hřib Markův nebo šťavnatka dvoubarvá.