16 července, 2024

Milešovka

Vrchol nejvyšší hory Českého středohoří leží v nadmořské výšce 836 m. Kromě tohoto primátu má Milešovka několik dalších „nej“. Je z ní nekrásnější panoramatický výhled do krajiny, ostatní okolní kopce značně převyšuje, takže je vidět i z velké dálky a má nádherně pravidelný kuželovitý tvar.

To však není celý výčet pozoruhodností, kterými Milešovka oplývá. Její vrchol je také největrnějším místem v České republice. Vítr zde celoročně vane průměrnou rychlostí 8,5 m/s, což znamená 30,5 km/hod. Bezvětří zde bývá v průměru jen 8 dnů v roce. Také je zde zaznamenáváno nejvíce bouřek na našem území, takže se logicky Milešovce také říká Hromová hora. Milešovka je prostě naprosto zaslouženě královnou Českého středohoří.

Jak se na Milešovku dostat

Tuto nádherně tvarovanou horu budete mít stále na očích při cestě po silnici z Lovosic do Teplic. Pokud budete chtít zdolat její vrchol a kochat se úchvatnými výhledy, musíte nahoru pouze pěšky. Túru můžete zahájit v obci Milešov, odkud vede červená značka po strmé břidlicové cestě. 

Další variantou startu jsou Černčice nebo Bílý Újezd po modré značce, která vede o něco snazší cestou, jelikož tyto dvě obce leží ve vyšší nadmořské výšce než Milešov. Pojedete-li vlakem, vystoupíte na zastávce Bořislav nebo Chotiměř, kam jezdí rovněž autobus. Své auto můžete zaparkovat na záchytných parkovištích v obcích Bílka, Milešov nebo Velemín.

Na Milešovce je možné navštívit vyhlídkovou věž,  turistickou chatu s občerstvením nebo bufet. Trasa je ideálním celodenním výletem pro rodiny s dětmi, zdejší úzké kamenité cesty ale nejsou vhodné pro cyklisty a kočárky. Protože se nacházíte v nejcennějším chráněném území, prosíme respektujte, že je povolen průchod jen po značených cestách.

Zajímavosti

Když na Milešovku zavítal v r. 1819 slavný německý cestovatel a přírodovědec Humboldt, byl výhledem tak nadšen, že jej označil za třetí nejkrásnější na světě. V roce 1825 začal na vrcholu prodávat občerstvení turistům hostinský Antonín Weber z Milešova. Vybudoval zde chatu z větví a roští. Ta byla záhy nahrazena zděným objektem a v r. 1850 byla na vrcholu vybudována kamenná rozhledna. V roce 1903 započala výstavba meteorologické stanice, která plní svou funkci dodnes a je nejstarší českou horskou stanicí s tímto účelem. Ještě před několika lety nebylo možné se dostat na zdejší rozhlednu, ovšem díky aktivitě obecně prospěšné společnosti „Milešovka“ se v r. 1998 podařilo zpřístupnit spodní ochoz rozhledny i pro veřejnost.

Ochrana přírody

Již od roku 1951 je Milešovka pod ochranou jako národní přírodní rezervace. V roce 2013 došlo k opětnému vyhlášení národní přírodní rezervace ve vrcholové partii Milešovky. Nové vyhlášení odstranilo rozdíly mezi historickými údaji a současnou rozlohou území, které vyžaduje ochranu. 

Na příkrých stráních roste především dub, občas buk, javor nebo smrk. Na sutích rozpadávající se skály lze najít celou řadu vzácných chráněných rostlin. Významnou lokalitou jsou Výří skály, asi 30 metrů vysoká skalní stěna bez lesnatého porostu. Okolo Výřích skal vede neznačená lesní cesta, která spojuje červeně značenou cestu z Milešova a modře značenou cestu z Černčic vedoucí na vrchol Milešovky. V národní přírodní rezervaci Milešovka můžeme najít kvetoucí lilii zlatohlavou, kosatec bezlistý či plicník lékařský. Dále se tu vyskytuje kapradinka skalní a medvědice lékařská.




Foto: Daniela Endrštová

administrator

administrator