9 ledna, 2017

Hrad Skalka

Hrad Skalka

Na okraji obce Vlastislav u Lovosic stojí zcela neobvyklý a atypický komplex tvořený válcovitou hradní věží a přilehlým barokním zámkem. Zejména věž, která je pozůstatkem středověkého hradu dokonale zapadá do charakteru okolní krajiny, tvořené kuželovitými kopci, které připomínají vyhaslé sopky. Věž má světlou barvu, vypíná se na čedičové skále, která vystupuje z návší nad vesnicí Vlastislav a je výraznou dominantou zdejšího kraje. Hradní věž a zámek budí na první pohled dojem jednoho objektu, ovšem je to pouze zdání, neboť se jedná o dvě samostatné stavby. 

Historie

Původně stálo v těchto místech slovanské hradiště, nedaleko něhož byl ve 14. století založen šlechtický hrad, který však byl zpustošen Švédy za třicetileté války. V dochovaných písemnostech jsou první zmínky o hradu z roku 1357 a jeho majiteli byl rod Kaplířů ze Sulevic, který byl ve zdejším kraji velmi rozšířen. Před rokem 1578 získal hrad Adam Hrzán z Harasova, jehož potomci drželi Skalku až do roku 1730, a to i přes dramatické válečné zvraty zejména v roce 1639. Ve druhé polovině 17. století byly trosky hradu strženy a na úpatí hradní skály nechali Hrzánové z Harasova vystavět nový dvoupatrový barokní zámek, který zde stojí dodnes. Zámek byl vždy obydlen, nebo sloužil různým účelům. V současné době je v majetku obce a je zde pro návštěvníky otevřena obrazová galerie Českého středohoří.

   

Přístup a okolí

Do obce Vlastislav se dostanete nejlépe z Lovosic po silnici směrem na Most, když na křižovatce u obce Podsedice odbočíte vpravo a dojedete přímo do Vlastislavi. Zde můžete zaparkovat a vydat se směrem na Velemín po cestě vedoucí přímo ke Skalce. Od hradní věže se naskýtá úžasná vyhlídka do kraje a vidět můžete i některé okolní hrady, jako je Košťálov, Házmburk, Oltářík a Ostrý. Panorama dále tvoří vrchy Plešivec, Solanská hora, Lipská hora, Lhota, Sutomský vrch, Holý vrch a Jezerka. Prostor bývalého hradu je volně přístupný a do zámecké galerie, která je ve 2. poschodí zámku, se dostanete vstupními dveřmi umístěnými kousek pod hradní věží. Úchvatné vyhlídky do krajiny jsou i ze zámeckých oken.  

Foto: Daniela Endrštová

Více informací: http://www.obec-vlastislav.cz/zamek-skalka/

administrator

administrator