25 dubna, 2017

Márinka – Světec

Márinka – Světec

 

Můžeme se přít o to, zda se jedná o rybník či jezero, ale pravdou je, že Márinka je zatopený bývalý lom. Proto je voda v něm krásně čistá, což vyhovuje příznivcům koupání, šnorchlování, potápění i rybaření. Druhá část názvu Světec je dána právě díky názvu obce Světec, ve které se tato vodní plocha přímo nachází.

Kde rybník hledat?

Lokalita se nachází v okrese Teplice nedaleko města Bílina při silnici spojující města Most a Teplice. Obec Světec v současnosti zahrnuje ještě obce Chotějovice, Štrbice a Úpoř. Chotějovice se kdysi rozkládaly za řekou Bílinou v blízkosti zámecké zahrady u Světce až k místu dnešního rybníka Márinka. Rybník najdete vpravo pod silnicí při jízdě z Hostomic směrem na Světec. V ostré levotočivé zatáčce cca 250 m před tabulí označující obec Světec je odbočka vpravo k jezeru, či chcete-li k rybníku. Vodní plocha je vidět ze silnice. 

Lokální minulost

Obec Světec prodělala v minulosti několik proměn. Již koncem 17. století se zde začalo s dolováním uhlí. Na počátku 18. století dal tehdejší arcibiskup vystavět nynější zámek s přilehlým parkem. Zámek je v barokním slohu a stojí na místě původního románského kláštera ze 13. století. Dnes je zámek sídlem obecního úřadu. Ve Světci dále stojí kostel sv. Jakuba Většího ze 13. století. Prošel několika změnami a dnešní podobu získal v letech 1371 až 1733 díky litoměřickému architektovi Octaviu Broggio. Jedinou zachovalou částí původního klášterního kostela je dvouvěžové západní průčelí, které tvoří dominantu této stavby, ale i celého okolí.

K čemu rybník Márinka slouží

V létě se sem sjíždějí lidé za účelem odpočinku a příjemného koupání. Proto je v tomto období zhoršená viditelnost pod vodou. Ovšem od podzimu do jara je viditelnost výborná, a proto si rybník oblíbili také potápěči. Rybník využívají pro svůj koníček také rybáři. Jeden místní rybář změřil echolotem maximální hloubku, která údajně činí 22 m. Pro všechny příznivce rybníka Márinka-Světec byla před několika lety vybudována na jeho jihovýchodním břehu písečná pláž s parkovištěm a několika lavičkami.

 

Foto: Daniela Endrštová

administrator

administrator