17 června, 2025

Hřebenovka Krušné hory: Návrat legendární trasy

krušnohorská stezka nově otevřená

Po více než sto letech se do Krušných hor vrací jedna z nejlegendárnějších turistických tras v České republice. Hřebenovka, která byla kdysi nejdelší značenou turistickou trasou v Evropě, prošla kompletní obnovou a 26. června 2025 byla slavnostně otevřena pro veřejnost. Tato 143 kilometrů dlouhá cesta není jen turistickou trasou – je to symbol návratu k přírodě, historii a skutečnému dobrodružství.

Příběh, který začal před 123 lety

Původní Modrá hřebenovka vznikla v roce 1902 jako průkopnický projekt, který ukázal Evropě, jak může vypadat moderní turistika. Byla to doba, kdy se lidé poprvé začali vydávat do hor ne kvůli práci, ale pro radost a objevování. Tato trasa se stala symbolem svobody a touhy po dobrodružství.

Nová Hřebenovka navazuje na tuto slavnou tradici, ale přizpůsobuje se potřebám 21. století. Jak uvedl hejtman Ústeckého kraje Richard Brabec při slavnostním otevření: „Hřebenovka není jen o značkách v terénu – je to cesta, která propojuje historii, přírodu, krajinu i lidi. Je to návrat ke kořenům evropské turistiky a zároveň moderní produkt.“

Sedm etap plných překvapení

Trasa měřící 143 kilometrů je rozdělena do sedmi etap, z nichž každá nabízí jedinečné zážitky. Začíná na Božím Daru v Karlovarském kraji a pokračuje přes Klínovec do Ústeckého kraje, kde končí v Petrovicích.

Etapy vedou z Božího Daru přes Měděnec, Horu Svatého Šebestiána, Lesnou, Český Jiřetín, Nové Město, Komáří hůrku až do Petrovic. Každá etapa má svůj charakter a nabízí jiné výhledy, přírodu i historické památky. Od panoramatických výhledů z Meluzíny přes jedinečná rašeliniště až po unikátní Flájskou přehradu.

Co vás na trase čeká

Hřebenovka není jen procházka krajinou – je to setkání s historií, přírodou a kulturou Krušných hor. Projdete kolem historických památek, které vypovídají o bohaté minulosti regionu, včetně důlní historie a německého osídlení.

Přírodní krásy jsou stejně fascinující. Rašeliniště ukrývají vzácné rostliny a živočichy, výhledy z Komáří vížky (zapsané na seznamu UNESCO) vám ukáží Krušné hory z perspektivy, kterou málokdo zná. Unikátní Flájská přehrada je technickým skvostem uprostřed horské krajiny.

Nová infrastruktura dělá cestu pohodlnější, ale neubírá jí na autenticitě. Informační tabule vám pomohou orientovat se v historii i přírodě, přístřešky poskytnou úkryt před nepřízní počasí a lávky bezpečně převedou přes horské potůčky. Dřevěné symbolické hřebeny na hraničních bodech Klínovec a Petrovice se už nyní stávají oblíbeným místem pro fotografování a symbolem dokončené cesty.

Moderní pojetí historické trasy

Největším úspěchem obnovy je přeložení trasy z asfaltových cest na přírodní stezky. To znamená, že místo chůze po silnicích se budete procházet skutečnou přírodou. Tento úspěch byl možný díky vstřícnému přístupu Lesů ČR, místních obcí a soukromých vlastníků pozemků.

Ústecký kraj společně s Klubem českých turistů dokázal vytvořit trasu, která respektuje přírodu a zároveň nabízí turistům autentický zážitek z horské turistiky. Spolupráce různých subjektů ukázala, že když se spojí znalosti místních turistických odborníků s podporou kraje, může vzniknout něco výjimečného.

Cesta k evropské certifikaci

Ambice Hřebenovky sahají daleko za hranice České republiky. Cílem je získání prestižní certifikace Leading Quality Trails – Best of Europe, kterou se v Česku dosud pyšní pouze jediná trasa. V případě úspěchu by se Hřebenovka stala nejdelší certifikovanou trasou v zemi.

Tato certifikace není jen prestiží – je zárukou kvality a bezpečnosti pro turisty z celé Evropy. Znamená to, že trasa splňuje nejpřísnější evropské standardy pro značení, infrastrukturu a celkový zážitek z turistiky. Pro Krušné hory by to bylo obrovské uznání a způsob, jak se dostat do povědomí evropských turistů.

Ekonomický význam pro region

Hřebenovka není jen turistickou atrakcí – je to nástroj regionálního rozvoje. Přivede do Krušných hor nové návštěvníky, kteří utratí peníze za ubytování, stravování a služby. Místní podnikatelé už nyní připravují speciální balíčky pro turisty zdolávající Hřebenovku.

Destinační agentura Krušnohoří z.s. převzala marketingové řízení trasy a připravuje kampaň zaměřenou na tuzemské i zahraniční turisty. Krušné hory tak dostanou šanci ukázat se v novém světle – ne jako chmurná krajina bývalých průmyslových oblastí, ale jako destinace plná přírodních krás a historie.

Investice do budoucnosti

Ústecký kraj investoval do projektu od roku 2013 celkem 1,4 milionu korun. To může znít jako hodně, ale ve srovnání s přínosy je to investice s vysokou návratností. Kvalitní turistická infrastruktura se buduje na desítky let a přináší pravidelný příjem do regionu.

Navíc se ukázalo, že spolupráce veřejného sektoru s Klubem českých turistů je fungující model. KČT přineslo odbornost a znalost terénu, kraj zajistil financování a koordinaci s dalšími subjekty. Výsledkem je trasa, která má šanci získat evropské uznání.

Příprava na dobrodružství

143 kilometrů není procházka na odpoledne. Většina turistů si trasu rozdělí do několika dnů, přičemž každou etapu lze zvládnout za 4-7 hodin podle kondice a počtu zastávek. Důležité je naplánovat si ubytování v jednotlivých místech nebo být připraven na přespání v horských chatách.

Pokud nemáte zkušenosti s dlouhými horskými túrami, doporučujeme začít jednou etapou, nejlépe kolem Klínovce, kde je nejlepší infrastruktura a snadný přístup. Pro vícedenní túry si nezapomeňte připravit kvalitní turistické vybavení – odolné boty, nepromokavé oblečení, spolehlivý batoh a navigační pomůcky.

Počasí v Krušných horách se rychle mění, proto mějte s sebou nepromokavé oblečení a teplé vrstvy. Pro náročnější turisty, kteří plánují kombinovat Hřebenovku s dalšími outdoor aktivitami nebo přespáváním v přírodě, je dobré investovat do kvalitního outdoor vybavení, které vydrží náročné podmínky horského prostředí.

Respektujte přírodu a dodržujte značené stezky. Krušné hory jsou citlivým ekosystémem a některé úseky procházejí chráněnými územími, kde platí speciální pravidla.

Budoucnost legendární trasy

Otevření Hřebenovky není konec, ale začátek nové kapitoly v historii Krušných hor. Plánují se další vylepšení infrastruktury, rozšíření služeb pro turisty a propojení s dalšími trasami v regionu. Cílem je vytvořit ucelený systém turistických tras, který z Krušných hor udělá významnou destinaci pro pěší turistiku.

Hřebenovka je důkazem toho, že i regiony s problematickou minulostí mohou najít cestu k novému rozkvětu. Spojení historie, přírody a moderní infrastruktury vytváří produkt, který má šanci oslovit turisty nejen z České republiky, ale z celé Evropy.

Hřebenovka Krušné hory čeká na své objevitele. Vydejte se stopami našich předků a objevte krásu, kterou v sobě tyto hory ukrývají už více než století.

Pavla Zimmermannová

Pavla Zimmermannová

Jsem autorkou webových stránek bilinsko.cz, které vedu už více než 10 let. Tento web jsem založila z lásky k cestování a k regionu, kde žiji, a neustále ho aktualizuji a rozšiřuji o nové informace. Všechny články a obsah, který zde najdete, jsou výsledkem mé vlastní práce a osobního zájmu o dění v Bílině a okolí.