20 února, 2017

Vrch Kaňkov

Vrch Kaňkov

 

Jedním z pozoruhodných kopců v České středohoří je Kaňkov. Je to zhruba jeden kilometr dlouhý vrch, který najdete směrem na sever od obce Želenice v okrese Most. Vrchol kopce ležícího v katastru obce Kaňkov dosahuje nadmořské výšky 436 m. Od severu je kopec ohraničen silnicí spojující obec Braňany s městem Bílinou a za touto komunikací je krajina již poznamenána důlní těžbou.

Zajímavosti

Tvarově se jedná o nesouměrný znělcový hřbet, protažený ve směru východ – západ. Kaňkov je kromě jiných zvláštností také zdrojem přírodního léčivého pramene Bílinská kyselka. Jedná se o alkalickou kyselku, která byla již v 17. století jímána na východním svahu Kaňkova do mělkých studní. V průběhu 20. století se postupně začala tato kyselka jímat pomocí hloubkových vrtů.

Výhledy z vrcholu

Vrch Kaňkov měl v minulosti několik názvů, takže se nazýval Pastýřský, Kyselecký nebo Ovčí vrch. Vede sem odbočka z červeně značené turistické stezky z Bíliny do Braňan. Ze skalnatého vrcholu je krásný výhled především jihovýchodním směrem, kde můžete obdivovat dominantu Bíliny horu Bořeň, směrem na jih pak protilehlý Želenický vrch, obce Želenice a Zlatník. Na severovýchod je výhled na Mnišký les, čili vrch Mnichovec. Stejnojmennou osadu Kaňkov ani obec Braňany není bohužel vidět přes vzrostlé stromy.

 

Kaňkov a okolí

Ve vesnici Kaňkov stojí za pozornost jednolodní kaple sv. Anny postavené na obdélníkovém půdorysu se zvoničkou a malou předsíňkou. Jedná se o mladou stavbu z 20. let minulého století.

Z Kaňkova je to kousek do Braňan, kde se můžete zastavit v Selském dvoře, což byla v minulosti významná hospodářská usedlost a v současnosti je to turistický cíl zejména pro rodiny s dětmi, který poskytuje odpočinek, občerstvení a relaxaci například jízdou na koních.

Obcí Braňany vede cyklotrasa č. 3113 z Mostu. Atrakcí je také Aerodrom – letiště Most, vybudované na bývalé výsypce mezi Braňany a Mostem.

 

Foto: Daniela Endrštová

administrator

administrator