Dvojhvězdy, mlhoviny, planety, hvězdokupy i vzdálen galaxie – to všechno můžete na vlastní oči spatřit, pokud se vypravíte do některé z hvězdáren. Jedna z nich se nachází rovněž v severočeských Teplicích, a patří zcela nepochybně mezi ty, které by si astronomičtí nadšenci neměli nechat ujít.
Přes půlstoletí…
Loni uplynulo už půlstoletí od okamžiku, kdy byl díky iniciativě teplického muzea položen základní kámen zbrusu nové hvězdárny. Silueta kruhové stavby rychle rostla, čemuž značně napomáhala i řada dobrovolníků účastnících se na výstavbě v rámci svých volnočasových aktivit. Díky tomu, že v Ústeckém kraji se takových lidí našla spousta, nová budova vznikla v rekordním čase. Během výstavby nastal jediný zádrhel – transport kopule nebylo možné provést s pomocí vrtulníku a musela být rozdělena na dvě poloviny, které se posléze nepodařilo dokonale spojit. K definitivní úpravě tak došlo až deset let po zahájení výstavby, kdy již hvězdárna ve všech ostatních ohledech řádně fungovala.
TIP: Hotel Monopol s vlastním pivovarem v centru Teplic. Pivní lázně, kavárna, stylové prostředí.
První návštěvníky přivítala v roce 1963, dav zájemců se tehdy shromáždil k pozorování částečného zatmění měsíce na travnatém prostranství před vstupem do budovy. Tehdy ještě bylo něco takového možné, neboť městská zástavba ji obklopila až v průběhu následujících desetin. Dnes bychom hvězdárnu našli takřka v centru města, zato v početích její existence stávala na samém okraji, aby tak nic nestínilo výhledu z dalekohledů. Ke konci dvacátého století doznala hvězdárna ještě některé drobnější architektonické a stavební změny a zdokonalovalo se její technické vybavení, přibyl například sloupek pro celooblohovou fotografickou komoru (dnes již neexistující), rádiová parabola určená pro pozorování Slunce a čím dál profesionálnější dalekohledy. I díky tomu se hvězdárna zařadila mezi přední instituce svého druhu na území tehdejšího Československa a vysoký standard si udržela do dnešních dnů. Zájemci o návštěvu mohou do interiéru zavítat vždy v pátek a sobotu odpoledne či večer (večerní, potažmo noční pozorování oblohy má samozřejmě své kouzlo). Do to se svým astronomickým koníčkem myslí o něco vážněji, ten má možnost zapojit se do zdejších diskuzí určených pro laickou veřejnost, které ve spolupráci s ústeckou Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně připravují místní odborníci. Jedná se o neformální setkání nad šálkem kávy, nabízející příjemný společenský zážitek a možnost osvěžit si znalosti nebo se dozvědět něco zcela nového. Pro mladší nadšence – zejména žáky druhého stupně ZŠ – jsou pak určeny astronomické kroužky.