21 března, 2022

Muzeum Ústí nad Labem

Muzeum města Ústí nad Labem

 • Otvírací doba:
 • Pondělí zavřeno
  Úterý 9:00–18:00
  Středa 9:00–18:00
  Čtvrtek 9:00–18:00
  Pátek 9:00–18:00
  Sobota 9:00–18:00
  Neděle 9:00–18:00
 • E-mail:muzeumusti@muzeumusti.cz
 • Telefon:+420 475 210 937

Krajské město Ústí nad Labem leží v severozápadních Čechách, jak z názvu vyplývá na řece Labi, do které přímo ve městě ústí řeka Bílina. Město může svým návštěvníkům nabídnout řadu zajímavostí. Symbolem města je hrad Střekov a vrch Větruše, na kterém stojí rekonstruovaný výletní zámeček s restaurací a kam vede nově postavená lanovka. Ústí bylo těžce postiženo americkými nálety na místní chemičku na konci II. světové války a k další devastaci přispěly demolice a přestavby v poválečném období. Demolicí byla naštěstí ušetřena řada památek, jako například kostel Nanebevzetí Panny Marie se známou šikmou věží, divadlo, Větruše i Střekovský hrad.

 

Historie muzea v Ústí nad Labem

Muzeum má podobně pohnutou historii jako samotné město. Vzniklo již roku 1876 a první expozici otevřelo v hotelu Zlatá loď v centru města. Ovšem díky rostoucímu počtu sbírek vyvstala potřeba vlastní muzejní budovy. Spásou byl dar ústecké průmyslnické rodiny Wolfrumů, která městu darovala zámek v Trmicích. Ani šlechtické sídlo se nestalo trvalým sídlem muzea, které se v průběhu dalších let několikrát stěhovalo. Teprve v letech 2009-2011 proběhla díky evropské dotaci generální rekonstrukce novorenesanční budovy vedle divadla. Pro veřejnost bylo nové muzeum slavnostně otevřeno v červnu 2011.

 

Exponáty a sbírky ústeckého muzea

Muzeum dnes spravuje cca 200 tisíc evidenčních čísel sbírkových předmětů, asi 60 tisíc knih a 2 tisíce svazků starých tisků a rukopisů.

K největším souborům patří sbírky přírodovědecké, které vznikaly již na konci 19. století. Dokumentují především přírodu severozápadních Čech, Českého středohoří a Krušných hor spoustou geologických vzorků minerálů a hornin. Zajímavý je také herbář s početnými entomologickými soubory a atraktivní jsou sbírky zoologické díky spoustě vycpaných živočichů. Dále zde najdete fotografie, diapozitivy nebo pohlednice dokládající vývoj města. Také jsou zde sbírky zbraní a vojenského materiálu z období kolem roku 1813, kdy se odehrála bitva u Chlumce, což je dnes téměř předměstí Ústí. Vzhledem k průmyslovému rázu regionu jsou v muzeu početné sbírky technické.

Výtvarná umění a umělecká řemesla jsou zastoupena historickým nábytkem, sklem, dřevořezbami a krajinomalbami z 19. a 20. století.

WWW: http://www.muzeumusti.cz/

Pokud jste objevily chybu napište nám, je pro nás důležité aby obsah byl korektní. Děkujeme!

administrator

administrator