27 července, 2023

Jak vybrat kvalitní psí krmivo?

psí krmivo

Každý majitel psa chce pro svého čtyřnohého chlupáče co nejlepší psí krmivo. Jak poznat, které krmivo je kvalitní a na co se zaměřit při jeho výběru?

Zaměřeno na …

V současné době je na trhu velké množství růnzého psího krmiva. Na co se zaměřit při výběru?

  • Bílkoviny

Ve stravě by měly převažovat živočišné druhy bílkovin – především maso. Pokud pořizujete granule, které obsahují masovou moučku, měl by být přesně definovaný druh masa – kuřecí, jehněčí, nikoli pouze masová moučka. Ideální je, pokud je uveden obsah v %. Granule mohou obsahovat i více různých druhů moučky. To není na škodu. Pozor však na fakt, že někteří psi mohou být citliví k některým druhům masa. Pro nejcitlivější psy jsou pak vhodné hmyzí bílkoviny.

  • Zdroje sacharidů

Měly by být uvedené konkrétní. Ne tedy obiloviny. Některá kvalitní krmiva obsahují i brambory nebo batáty. Tyto zdroje sacharidů psi přijímají velmi snadno.

  • Zdroje tuků

Opět je potřeba hledat krmivo, které bude mít zdroj tuků přesně definovaný.

  • Vitamíny a vláknina

Ty dodají různé druhy ovoce nebo zeleniny.

Kritéria pro výběr krmiva

Nejen složení, ale i další kritéria hrají při výběru krmiva důležitou roli.

  • Velikost psa

Pro malé psy vybírejte granule menší, s vyšším podílem bílkovin a tuků. Pro velká plemena jsou určené granule větší, s menším obsahem bílkovin a tuků. Často obsahují i kloubní výživu. Tu velká plemena potřebují, aby si udržela zdravé klouby a kosti.

  • Věk

Jiné nároky na složení potravy má štěně a jiné zase starší pes. Granule pro štěňata obsahují látky, které podporují jejich zdravý vývoj. Granule určené pro starší psy neobsahují tolik bílkovin, aby nezatěžovaly jejich ledviny.

  • Aktivita

Pokud má pes hodně pohybu a je aktivní, měl by dostávat granule s vyšším obsahem tuku. Pokud pes vyšší zátěž nemá, není potřeba jej krmit krmivem pro aktivní psy. Jestliže má nadváh, je potřeba volit speciální krmivo.

Maso, granule nebo vaření strava?

Důležité je to, co vám a psovi vyhovuje. Každá strava má svá negativa i pozitiva. Při vaření nebo BARFu potřebujete větší výživové znalosti.

 

administrator

administrator