Mostecké jezero bývalo kdysi dolem…
Přemýšlíte, kam s rodinkou vyrazíte na další ze série výletů? Ať už chcete najít tiché a klidné místo, kde můžete rozjímat, místo, kde se sejdete zase s přáteli, rodinou, kamarády či jen chcete na chvíli „vypadnout“ z města, ale nevíte, kam se uchýlit? Můžete zvolit Mostecké jezero, nazývané také jezero Most. Najdete ho v Ústeckém kraji a vzniklo v rámci projektu rekultivace. Ač si možná myslíte, že je zde toto jezero dlouhé roky, na své slavnostní otevření muselo čekat dlouhých šest let. Jak vznikalo? Proč se otevřelo až dlouhých šest let po jeho napuštění?
Jezero Most jako projekt rekultivace
Toto antropogenní jezero vzniklo v rámci projektu bývalého Dolu Ležáky. Až do roku 1999 sloužil tento důl k těžbě hnědého uhlí. Následně se přistoupilo k rekultivaci, kterou si vzal pod záštitu státní podnik. Jezero tak má délku 2,5 kilometrů, rozlohu 311 ha a na šířku má 1,5 kilometrů. Jeho hloubka je 75 metrů, což je maximální hloubka. Přístupno veřejnosti je od září roku 2020, tedy až po šesti letech od svého úplného napuštění. Původně se mělo jezero zpřístupnit veřejnosti v roce 2017, ovšem komplikace s podložím tuto možnost oddálili.
Napouštění z řeky
V roce 2002 byl záměr jasný. Napustit vzniklé jezero z řeky Bíliny. Hygienická služba ovšem zjistila, že voda, v úseku, odkud se mělo napouštět, je vysoce znečištěná, takže tato varianta nepřicházela v úvahu. Oficiálně se přistoupilo k napouštění v říjnu 2008 a mělo se končit v roce 2011. V okolí jezera se také nachází vysoký počet vodních ptáků, například racek chechtavý, lyska černá, labutě, kachny, kormoráni nebo třeba ve vzácných chvílích potápka rudokrká, strnad rákosní a další. Slavnostní otevření Mosteckého jezera bylo 12. září 2020, ovšem vlivem koronavirové krize se toto otevření obešlo bez doprovodného programu. Ideálním místem pro výlet však toto jezero stále je.