15 ledna, 2022

Zubrnice

Zubrnice

  • Pohádková vesnice
  • 248 stálých obyvatel
  • Nejmladší skanzen v Čechách

Co do počtu obyvatel není velká, v podstatě by se dalo říct, že zcela nepatrná – vždyť ve vesničce Zubrnice žije jen 248 stálých obyvatel. Přesto máte dojem, že její název odněkud znáte? Není divu, i přes svou na první pohled nápadnou nenápadnost se v této severočeské obci skrývá řada pamětihodností. Pojďme si je představit trochu blíže a třeba vás následující řádky nalákají k tomu, abyste se sem při nejbližší příležitosti vypravili.

Místo, kde se zastavil čas

Zubrnice leží nedaleko Ústí nad Labem a skládají se ze dvou oddělených místních částí: stejnojmenné Zubrnicě a Týniště (zhruba o sto let mladší). Obě představují na první pohled prototypy malebných, doslova pohádkových vesniček, jaké můžeme vidět na záběrech filmových kamer. Skoro se až nechce věřit, že taková kouzelná vesnička někde skutečně existuje. Právě vesnický charakter je koneckonců také tím, co činí obě zubrnické části zcela výjimečnými. Snad každá budova v nevelké obci má svou vlastní poutavou historii a většina z nich je zařazena pod ochranný status vesnické památkové rezervace. Při pohledu do uliček Zubrnic rychle pochopíte proč: lemují je charakteristické roubené či hrázděné domky, jako vystřižené z předminulého století. Všechny jsou pečlivě udržované a dominuje jim budova kostela zasvěceného Máří Magdaleně, který jako by na své okolí moudře shlížel.

Dům z Loubí, jediný svého druhu

Časy dávno minulé si v Zubrnicích však můžete připomenout ještě detailněji, a to v místním skanzenu věnovaném jak jinak než lidové architektuře. První zmínka o Zubrnicích pochází již z roku 1352, a byť jsou domy prezentované v tomto venkovním muzeu z doby poněkud mladší, přesto zanechá návštěva skanzenu neopakovatelný dojem. Prohlédnout si můžete venkovní i vnitřní expozice. Zaujme například dům z roku 1700 s pavlačí vedenou pod zadním štítem střechy i po druhé straně domu. Původně stál v nedaleké vesnici Loubí, v roce 1995 byl však šetrně převezen do skanzenu, jehož vybavení ideálně doplnil. Architekti na našem území neznají žádný jiný dům podobného typu.

Foto:

WWW: https://www.skanzen-zubrnice.cz/

Pokud jste objevily chybu napište nám, je pro nás důležité aby obsah byl korektní. Děkujeme!

 

administrator

administrator