4 června, 2024

Olympijský festival u jezera Most – přijďte zažít Olympijské léto

Jezero Most

Jednou z nejdůležitějších mezinárodních sportovních událostí jsou letní olympijské hry. Ty se konají každé čtyři roky na jiném místě ve světe. V roce 2024 hostí letní olympiádu hlavní město Francie, Paříž. Olympijské hry v Paříži se uskuteční od 26. července do 11. srpna 2024, ve stejný termín je chystaný i Olympijský festival u jezera Most.

Proč právě jezero Most?

Olympijský festival si můžeme z předchozích let pamatovat z měst jako byla Praha, Brno nebo Ostrava. V roce 2016 probíhal festival u vodní nádrže Lipno. Po osmi letech se tedy vrací k jezeru, a to k jezeru, které již čtyři roky nabízí široké veřejnosti pestré sportovní vyžití. Kolem jezera Most vede 9kilometrová trasa pro inline brusle, kola či běžce. Jezero Most je místem několika sportovních závodů a aspiruje na jedno z nejmodernějších letních středisek. Není divu, že pro letní festival bylo vybráno právě toto místo.

Cílem je přivést děti ke sportu

Dle České školní inspekce je téměř nejhorší pohybová zdatnost dětí v Ústeckém a Karlovarském kraji. Důležitým bodem festivalu je ukázat dětem možnosti, které sporty nabízí a probudit v nich radost z pohybu. Český olympijský výbor spolu se sportovními svazy připraví v rámci festivalu pestrý sportovní program, díky němuž si zájemci vyzkouší řadu sportů a rovnou dostanou doporučení na nejbližší oddíl či klub. Už teď je oznámeno více než 50 sportů, které si budu moci děti i dospělí vyzkoušet. Chybět nebude ani olympijské vzdělávání či příměstské tábory. Jedním ze sportů, který si návštěvníci budou moci zkusit na Olympijském festivalu 2024, bude závodní veslování.

Na co se můžete těšit?

Hlavními tvářemi festivalu budou úspěšní čeští olympionici oštěpařka Barbora Špotáková a skifař Ondřej Synek. Oba jsou i tvářemi patrového autobusu, který bude od srpna vozit návštěvníky přímo k jezeru Most. 

Děti zde mohou zažít olympiádu každý den! Od ledna tohoto roku je v rámci festivalu možné přihlásit vaše děti na Olympijský tábor. Vyzkoušet si mohou olympijské i neolympijské sporty, potkají slavné sportovce, a hlavně zažijí neopakovatelnou atmosféru. Klidovou část programu zaplní speciálně vytvořená interaktivní vzdělávací zóna věnovaná olympismu. Strava a pitný režim bude součástí programu.

Fandění a podpora nebude chybět. Každý den bude možnost společně fandit ve fanzóně našim reprezentantům na olympijských hrách. Po návratu z Paříže pak rovnou naši olympionici zamíří za fanoušky k jezeru Most. Kromě sportovců se navíc budete moci vyfotit po celou dobu konání Olympijského festivalu i s maskotem her v Paříži 2024 oživlou ikonickou čepicí Phryges.

Táboření přímo u jezera Most

Poprvé budou mít návštěvníci možnost ubytovat se a přespat přímo v areálu Olympijského festivalu v Olympijském kempu v komfortních stanech pro dvě, pět nebo sedm osob. V ceně pobytu jsou i vstupenky na festival.

Jak se dostat k jezeru Most? 

Do areálu Olympijského festivalu se lze dostat několika způsoby. Pokud pojedete autem, na místě budou připravena záchytná velkokapacitní parkoviště s možností blízkého přestupu na autobusové spoje směřující do centra dění. Pokud ale plánujete dojet vlakem nebo autobusem, je možné využít autobusové linky č. 30 a 16 ze zastávky Nádraží do zastávky Jezero Most.

Z centra Mostu využijte tramvajovou dopravu od OC Central linkami 1, 2, 4 ze zastávky 1. náměstí do zastávky Zimní stadion tř. Budovatelů, následně přestupte na autobusovou linku č. 30 nebo č.16 do zastávky Zimní stadion ul. Chomutovská. Čeká vás ještě pěší přesun 180 m na autobus ze zastávky Zimní stadion do zastávky Jezero Most. Posílena bude i autobusová doprava zmiňovaným dvoupatrovým autobusem

Olympijské festivaly vytvářejí most mezi aktivním způsobem života a fanouškovstvím. Umožňují objevovat nové sportovní aktivity, sdílet emoce i potkávat sportovní vzory. V České republice se další Olympijský festival uskuteční už pošesté během letních olympijských her v Paříži v roce 2024. 

administrator

administrator