25 listopadu, 2016

Opárenské údolí

Najdete ho severně od Lovosic pod svahem majestátního kopce Lovoš. Vedle mohutného labského údolí je to nejznámější a také velice navštěvované údolí v Českém středohoří. Původně neslo tento název celé údolí, ovšem na dnešních mapách a průvodcích se za Opárenské údolí považuje pouze dolní úsek mezi obcemi Opárno a Žernoseky.

Do údolí se můžete vydat na příjemnou a nenáročnou procházku dlouhou cca 5 km podél Milešovského potoka, který údolím protéká. Začátek celého údolí se zařezává do krajiny poblíž obce Velemín. V horní části je údolí lučinaté a postupně převažují lesy a místy také skály. Úbočí celého údolí lemuje železniční trať Lovosice – Teplice, což je jedna z přístupových možností.

Jak se do údolí dostat

Opárenským údolím vede naučná stezka Lovoš, která začíná v Malých Žernosekách. Odtud vede žlutá turistická značka, která po chvíli chůze uhýbá po Císařských schodech a stoupá na vrchol Lovoše. Z Velemína do Opárna vede horní částí údolí modrá značka. Dolní částí údolí prochází zeleně značená cesta spojující obec Chotiměř s Malými Žernosekami.
Pojedete-li vlakem, můžete vystoupit v Malých Žernosekách nebo v Chotiměři. Do těchto obcí se dostanete i autobusem. Kdo se do údolí vydá autem, může jej zaparkovat rovněž v uvedených obcích nebo ve Velemíně.

Co lze v údolí vidět

V minulosti v údolí stávalo několik mlýnů, z nichž byl v provozu jeden ještě za 2. světové války. V terénu můžete dodnes vidět několik původních mlýnských náhonů. Při procházce si nenechte ujít návštěvu zříceniny gotického hradu Opárno, který se tyčí na zalesněném vršku nad stejnojmennou obcí. Z hradu se můžete kochat pěknými výhledy na údolí i na okolní vrcholy Českého středohoří. Lesy Opárenského údolí skrývají také dětský letní tábor.

Příroda nabízí mimo jiné také starohorní a prahorní horniny, které v Českém středohoří lze pozorovat v takovém množství jen v nedalekém známém kaňonu Porta Bohemica. Z geologického hlediska je významný hlavně křemený porfyr, z něhož se zde již od pravěku vyráběly mlýnské kameny zvané žernovy. Odsud je odvozen název obce Žernoseky.

Lesní porost tvoří olšiny, jasan a dokonce kaštan jedlý, který najdete při žluté trase na svazích Lovoše.

Obrázek čerpán >>
https://cs.wikipedia.org/wiki/Op%C3%A1rensk%C3%A9_%C3%BAdol%C3%AD 

 

administrator

administrator