15 listopadu, 2023

Povrchová úprava kovů: Co je to a proč je důležitá

Povrchová úprava kovů je proces, kterým se mění vlastnosti, vzhled a ochrana povrchu kovových předmětů. Existuje mnoho druhů povrchových úprav kovů, které mají různé účely a výhody. Zde jsou některé z nich:

Pokud potřebujete povrchové úpravy využijte služeb: FKsystem.cz 

Eloxování: Elektrolytická pasivace kovu, která vytváří ochrannou vrstvu oxidu na povrchu. Eloxovaný kov je odolnější proti korozi, opotřebení a slunečnímu záření. Tato úprava se používá hlavně pro hliník a titan.

Fyzikální depozice z plynné fáze: (PVD): Přenos pevného materiálu do páry a následné nanesení na jiný materiál, kde slouží jako povlak nebo tenký film. PVD povlak zvyšuje tvrdost, odolnost proti otěru a přidává na estetičnosti kovu. Používá se pro různé anorganické materiály, jako jsou kovy, slitiny, keramika nebo sklo.

Pískování: Mechanické čištění povrchu kovu stříkáním abrazivního materiálu pod vysokým tlakem. Pískovaný kov má zdrsněný povrch, který je vhodný pro nátěry, pokovování nebo lepení.

Broušení, kartáčování a leštění: Ruční nebo strojní zahlazování povrchu kovu pomocí brusných materiálů, kartáčů nebo leštících past. Broušený, kartáčovaný nebo leštěný kov má lesklý povrch, který zlepšuje vzhled kovu a snižuje tření.

 

Povrchová úprava kovů je důležitá pro zvýšení životnosti, funkčnosti a estetiky kovových předmětů. Při výběru vhodného typu povrchové úpravy je třeba vzít v úvahu materiál, tvar, velikost, použití a požadavky na kvalitu kovového předmětu.

 

Image by Ryan Doka from Pixabay
administrator

administrator