Rozhovor s Petrem Liškou

autor: | Bře 6, 2019 | Rozhovory

Rozhovor s Petrem Liškou

Pořádek dělá přátele. A já jsem velmi ráda, že mám kamaráda, který se stará o pořádek. Petr Liška není lhostejný k životnímu prostředí. Dlouho neváhal a uspořádal dobrovolnou úklidovou akci v Bílině pod záštitou organizace Trash Hero.

O čem je projekt Trash Hero?

Trash Hero jsou dobrovolníci, kteří chodí sbírat odpad po celém světě.
Není to jen o pouhém sbírání, odpad se třídí a recykluje. Pomocí přednášek se snaží
o
osvětu ohledně produkce a spotřeby jednorázových plastových výrobků.

Jak tě napadlo, že se spojíš s organizátory tohoto projektu a založíš základnu pro dobrovolný úklid v Bílině?

Už delší dobu mě rozčiluje pohled na nepořádek, který je  v podstatě všude, kam se člověk podívá. Tak jsem začal hledat způsob, jak to vyřešit, protože v takovém prostředí prostě žít nechci a nebudu. Jednoho dne jsem se prostě zvedl a šel jsem to uklidit sám a přitom pořídil pár fotek. Po uveřejnění fotek na facebooku mi napsalo pár lidí, že chodí také sbírat odpadky a tak jsem začal přemýšlet, jak to celé spojit. Při vyhledávání informací na internetu jsem narazil na Trash Hero a bylo mi hned jasné, kterým směrem to povedu dál. 

Takže jsi napsal Trash Hero, že bys chtěl začít organizovaně uklízet okolí města, ve kterém žiješ. V čem ti organizace do začátku pomohla?

Napsal jsem tedy na základnu Trash Hero Czech Republic o informace, jak začít. Proběhl rozhovor s Monikou, která mi vše ochotně vysvětlila a ze založení další základny byla nadšená.
Před plánovanou akcí musí organizátor vše připravit a dojednat s úřady jako nakládání s odpady, sběrné místo a svoz. Zřídit potřebné vybavení, pytle a další materiál.

První akci už má tvá skupina za sebou. Jaká byla účast?

První svolaný úklid byl ještě neoficiální, ale i tak se celkem povedl. Zapojili se pouze dva dobrovolníci, jak to u takových akcí bývá. Přesto se povedlo vyčistit nástupiště na Kyselce a kus lesa kolem Kafáče.

Našli jste během sběru odpadků něco zajímavého?

Asi je trochu pravidlem, že se na takové akci sejdou lidé se stejným myšlením. Takže když si to hned sedne, je u toho i sranda. Třeba když se najde podprsenka, starý walkman nebo láhve s nejasným obsahem.
A až při
vylévání se zjistí, že to není čaj ale moč. 

Kolik úklidových akcí máš ještě v plánu?

První oficiální úklid bude v sobotu 9.3. u řeky Bíliny mezi Albertem a nádražím. Akce budou pravidelné. Doufám, že se dá dohromady parta lidí, která bude chodit se stejným nadšením na každou akci.

Jak ti mohou pomoci lidé, kteří se třeba nemohou zúčastnit úklidu osobně?

Nejdůležitější jsou samozřejmě ruce. Lidé, kteří nemohou pomoci, mohou posílat tipy, kde uklízet. 

 

FOTO: Petr Profx Liška
 

Více informací

https://www.facebook.com/events/570640446787820/
 

About Pavla Z.