29 dubna, 2019

Rozhovor s Lukášem Raisem

Rozhovor s Lukášem Raisem

Před stoosmnácti lety byl v USA patentován první stolní fotbal s protáčivými tyčemi. Poté se tato hra velmi rychle rozšířila především do Německa a Belgie, kde byla v padesátých letech 20.století založena foosballová liga. Stolní fotbal není jen hospodská zábava, jak ji většinou známe. Je to hra s poměrně dlouhou historií a tradicí. Fotbálek je zajímavým odpočinkem, který také rozvíjí motoriku člověka, schopnost soustředit se a zvyšuje reflexy. V současné době tento sport stále zlepšuje svou prestiž a pověst. O zábavě, soutěžích a budoucnosti hry stolního fotbalu v Bílině jsem si povídala se skvělým hráčem a mým dobrým kamarádem Lukášem Raisem

Celý tvůj život je spjatý s Bílinou a okolím.  Jaký máš vztah k tomuto regionu a jak tě ovlivnil?
Na Bílinu a její symbol Bořeň a jeho okolí nedám dopustit, opravdu to tu mám rád a moc si vážím toho, že tu mohu žít. I přesto, že se o našem regionu někdy říká „drsný sever“, tak se snažím hledat spíše pozitiva a vážit si maličkostí. Zároveň si přeji, aby Bílinu nepotkal podobný osud jako některé obce, které byly zlikvidovány kvůli těžbě uhlí.

Kdy jsi se prvně setkal se stolním fotbalem?
No popravdě už nevím, kde to bylo dříve, zda ve středoškolském klubu, nebo ještě dříve v (nyní již neexistujícím) salónku v rockáči Moskva, nebo na Kyselce, na Kafáči.

Víš něco bližšího o historii hraní fotbálku v Bílině?
Myslím, že ano, někdy kolem roku 1999-2001 vznikaly první oficiální ligové týmy právě na Kafáči. Seznámili jsme se s tamními hráči a ti nás zasvětili do kouzla této staré hry. Potom jak šel čas, tak vznikaly další týmy a základna hráčů se rozrůstala. Hráli jsme ligové zápasy po Ústeckém kraji a do toho jezdili na turnaje do Mostu a okolí.

Co tě vedlo k tomu, aby ses věnoval stolnímu fotbalu intenzivněji?
Ta hra samotná mě už zpočátku hrozně bavila. Netušil jsem, že jsou nějaká oficiální pravidla a zpočátku jsem některá určitě porušoval. Když pak přišlo zranění kolene a já už nemohl hrát fotbal na velkém hřišti, rozhodl jsem se pro fotbálek a říkal jsem si, že jednou chci být dobrý jako někteří hráči, které jsem v té době vídal na turnajích, na prvních místech.

 LUKÁŠ RAIS (32 let)

  • Studoval na technické fakultě na ČZU v Praze
  • V současnosti pracuje jako specialista v BOZP
  • S Karlem Václavem Raisem ho nepojí žádné rodinné pouto, snad jen kladný vztah k českému jazyku
  • Hraje stolní fotbal za tým Foos-Club Bílina, ale často boduje i jako jednotlivec
  • V týmové hře získal například 2. místo v soutěži Semi-pro týmů na Mistrovství světa v Německu
  • Samostatně zvítězil v žebříčku Jednotlivců FSČ, „Double“ z ITSF PRO tour
  • Je spoluzakladatelem spolku Foosball Severní Čechy


Jak a kdy vznikl nápad založit spolek FSČ (Foosball Severní Čechy) a na co se zaměřujete?
Nápad vznikl někdy v polovině roku 2014. Situace na fotbálkové scéně byla tehdy špatná. Počet ligových týmů se snižoval a hráčů na turnajích bylo méně a méně. Tak jsme si řekli, že s fotbálkovou scénou, zde na severu, je potřeba něco udělat. Sešlo se několik TOP hráčů a tam každý vyjádřil svůj názor, dali jsme dohromady nějaký koncept a v říjnu 2014 vznikl oficiální spolek FSČ. Hlavním cílem je podpora tohoto nového sportu, ať už pořádání kvalitních turnajů na kvalitních stolech, organizování a administrace ligových soutěží týmů, nebo formou tréninků a přednášek a lekcí pro nováčky.

Fotbálek už dávno není jen hospodskou zábavou. Vysvětlíš mi jako lajkovi hierarchii soutěží?
Základem je rozdělení pojmů LIGA“ a „TURNAJE“. V lize hraješ se spoluhráči z týmu několik utkání proti jinému týmu. Liga je celoroční záležitost a hraje se systémem „doma a venku“. Na konci sezony je pak vyhlášení nejlepších týmů a postup na Mistrovství republiky do Prahy. U nás máme jednu první ligu (1. Liga FSČ) a dvě druhé ligy (2.A ligu a 2.B ligu).
Naopak turnaje se konají nepravidelně a tam už hraješ sám za sebe. Na turnajích se hrají většinou Dvojice, Jednotlivci, Ženy a Technické disciplíny (penalty, golie-war, náhodný los, 2-ball atd.). Turnaje jsou v ČR kategorizovány jako A, B, C, D. Také jsou tu větší turnaje jako PRO Tour nebo Mistrovství světa.

Dnes jsi pracovně vytížený, přesto se i nadále fotbálku věnuješ, ať už jako hráč nebo správce FSČ. Kolik hodin týdně třeba trénuješ?
Dnes už na trénování moc času nezbývá a spíš těžím z toho, co jsem natrénoval před několika lety, ale i tak se snažím trénovat tak 3-4 hodiny týdně. Téměř každý týden hrajeme ligu, která zabere také nějaký čas.

Dočetla jsem se, že usilujete o vytvoření zázemí pro tréninky. Je tento plán stále aktuální? Oslovili jste v tomto ohledu město nebo nějaké jiné sponzory?
Ano, bylo by moc fajn mít zde v Bílině prostory, kde bychom pořádali tréninky a turnaje pro mládež i starší, ale zatím to není příliš aktuální a spíše ve fázi příprav projektu. Od města Bíliny jsme dostali příspěvek na poháry, medaile a další potřebné věci pro správný chod a fungování FSČ, čehož si moc vážíme, ale co se týče prostor, tam je to složitější. V Lounech a v Lovosicích už podobné kluby vznikly, tak třeba se jednou dočkáme i zde. Budu se snažit, prozatím se spokojíme se salónkem na Bowlingu na Pražské.

Jaké jsou tvé plány a cíle do budoucna?
Rád bych, aby mě a mé spoluhráče a kamarády fotbálek bavil minimálně tak, jako doposud. Doufám, že do dalšího ročníku ligy se opět přihlásí dost týmů a hráčů a ligová soutěž a turnaje budou pěkně pestré a nabité. Do budoucna bych si přál nějaký ten klub, kde bude několik typů stolních fotbalů, samozřejmě těch oficiálních světových.

A pokud má někdo zájem přijít a zjistit o fotbálku více, tak mě může kontaktovat na našich webových stránkách. www.foosmag.cz

AK

ODKAZY:

www.foosmag.cz – Foosball Severní Čechy
www.facebook.com/foosball.sverni.cechy – Facebook profil FSČ
www.fucr.cz – Fotbálková unie České republiky
www.foosball.cz – Česká foosballová organizace

 

Pavla Zimmermannová

Pavla Zimmermannová

Jsem autorkou webových stránek bilinsko.cz, které vedu už více než 10 let. Tento web jsem založila z lásky k cestování a k regionu, kde žiji, a neustále ho aktualizuji a rozšiřuji o nové informace. Všechny články a obsah, který zde najdete, jsou výsledkem mé vlastní práce a osobního zájmu o dění v Bílině a okolí.