Zoo Ústí nad Labem
Jen málokterému krajskému město u nás chybí zoologická zahrada. Severočeské Ústí nad Labem však patří k těm, které se mohou pochlubit obzvláště povedenou expozicí světové fauny. Pro milovníky zvířat se jedná o povinný výlet, místní zoo ale nadchne každého, kdo se umí radovat z „obyčejné“ krásy přírody.
Začalo to ptáky
Historie ústecké zoo sahá překvapivě daleko do minulého století, dokonce do dob ještě před tím, než se zrodila samostatná Československá republika. V roce 1908 byla na území současné zoo zřízena soukromá ptačí rezervace, aniž by její zakladatel – obchodník a amatérský ornitolog Heinrich Lumpe – tušil, do jakých rozměrů se původně skromný nápad během následujícího staletí rozvine. Na ploše 3,5 hektarů se hned od počátku dbalo nejen na komfort hnízdících opeřenců (ti zde nepobývali v klecích, dopřávali si volného pohyb), ale především na estetický dojem. Majitel tzv. „Lumpeparku“ si proto nechal poradit od nejvěhlasnějších odborníků své doby (byl mezi nimi mimo jiné třeba profesor Jiří Janda, který se podílel na pozdějším zakládání zoo v Praze). Jedním z nejdůležitějších stavebních kamenů nově vznikajícího projektu byl komfort pro návštěvníky – a to i přes to, že park původně nebyl otevřen veřejnosti a sloužil čistě soukromým účelům. Právo prohlédnout si jej dostali jen vybraní hosté na osobní pozvání pana majitele. Ti pak kromě kvalitního zázemí pro ptáky mohli obdivovat i dekorativní krajinářské prvky, například umělou jeskyni, vodopády či cesty lemované pečlivě vybranými rostlinami.
Tetanet.cz poskytovatel internetového připojení v Ústí nad Labem
Zrodila se zoo
Netrvalo však dlouho a Jiří Lumpe zamýšlený plán změnil. Rozhodl se podělit se o svého koníčka i s veřejností a ukázalo se, že šlo o trefu do černého. Brány nově otevřeného ptačího parku se staly magnetem pro celé davy natěšených zájemců a milovníků přírody, pro které za dob první republiky podobné atrakce ještě představovaly něco zcela výjimečného. Svědčí o tom ostatně i čísla – už v roce 1922 přivítal Lumpepark 100 000. návštěvníka. Tehdy jej ještě obývali pouze zástupci ptačí říše (šlo zhruba o osmdesátku druhů), i to se ale mělo časem změnit.
Zoo ve filmu
Po druhé světové válce sice park na nějakou dobu prožil útlum v činnosti, nikdy však ne takový, aby nemohl být znovu obnoven. Už v padesátých letech přibyly první klece s divokými zvířaty a v roce 1957 přešla nově vzniklá zoo pod správu města. Exotické osazenstvo se rychle rozrůstalo, návštěvníky už tehdy lákali třeba šimpanzi, tygři či levharti. Postupně přibývaly další specializované pavilony, takže dnešní největší atrakcí jsou druhy, které nesmí chybět v každé správné zoo: najdeme tu slony, žirafy i nosorožce. Rozrostly se také hranice zoo a to více než sedminásobně na současných 26 hektarů. Mimochodem, zoo v Ústí nad Labem si zahrála i ve filmu – právě její kulisy posloužily při natáčení české komedie Dva lidi v zoo z roku 1989.
160 000 lidí ročně
Současná tvář ústecké zoo je synonymem pro moderní pojetí zoologických zahrad, úspěšně naplňuje koncepci ochrany ohrožených druhů, nezapomíná se však rozvíjet i na poli návštěvnického servisu k dispozici je tak mimo jiné restaurace, naučná stezka či neodmyslitelný dětský vláček. Areál každoročně navštíví kolem 160 000 lidí.
Pokud patříte mezi milovníky ZOO, pak určitě musíte vidět i tu v Ústí nad Labem. Váš výlet si můžete spojit s celovíkendovým poznáváním krásného okolí. Ubytovat v Ústí nad Labem se můžete v některém z komfortních penzionů nebo si pronajměte apartmán přímo v centru města. Výhodou je, že budete mít z ubytování všude na skok.