25 března, 2022

Zoopark Chomutov

Zoopark chomutov

Zoopark Chomutov

Věděli jste, že v Česku se nachází celkem pětadvacet zoologických zahrad? A to ještě nepočítáme desítky menších zookoutků. V ústeckém kraji mohou milovníci divoké fauny navštívit celkem tři instituce spadající pod Unii českých a slovenských zoo: v Děčíně, Ústí nad Labem a Chomutově. Právě do poslední jmenované nás zavedou následující řádky.

Začalo to akváriem

Hned na úvod zmiňme jednu pěknou statistickou zajímavost, o které se přitom moc neví: Podkrušnohorský zoopark Chomutov je rozlohou největší zoo v celém Česku. Jeho areál se rozkládá na ploše 112 hektarů, což je mimochodem bezmála dvojnásobek rozlohy pražské zoo. Zato pokud jde o historii, zde si chomutovský park příliš vyskakovat nemůže. Návštěvníci do jeho bran poprvé vstoupili v roce 1975. Ani čtyři dekády provozu totiž v konkurenci ostatních českých zoo nepředstavují žádný věk, Česko má v zakládání zoo poměrně dlouhou tradici a řada z nich se může pochlubit historií sahající až do počátků minulého století. Nicméně první snahy o vybudování zoologické zahrady v Chomutově se přece jen datují do vzdálenější minulosti, konkrétně už do třicátých let. Tehdy bylo ve zdejším městském parku zprovozněno akvárium se stovkou druhů ryb, což na tehdejší dobu znamenalo poměrně pokrokový počin. Třebaže do dnešních dní se nedochovalo, někdejší velký zájem návštěvníků se stal pozdějším impulzem k obnovení přírodní lokality přístupné veřejnosti.

Zoopark chomutov

 

Pelikání premiéra

V roce 1975 počítal návrh se vznikem lesoparku na severovýchodním okraji města, jehož atraktivitu měla zvýšit přítomnost divokých zvířat. Zpočátku šlo o méně nároční evropské druhy, které sice při troše štěstí můžeme zahlédnout i ve volné přírodě, ovšem většina z nás o takovém zážitku zatím výpravě nemůže. Prvními obyvateli chomutovského zooparku, o jehož založení se postaral letos dvaaosmdesátiletý podnikatel Walter Markel, byli tedy jelenovití kopytníci nebo vodní ptáci. Už krátce nato hlásili chomutovští chovatelé první velký úspěch: jako vůbec první zoo v celém Československu zde úspěšně rozmnožili pelikány a kormorány. Pan Markel však měl s nově vybudovanou přírodní rezervací ještě další záměry – kromě zaměření na chov zvířat zde plánoval postavit skanzen a nalákat návštěvníky na věrnou kopii někdejší podkrušnohorské vesnice.

Místo k dokonalému oddechu

Během následujících desítek let chomutovský zoopark začal vzkvétat a zažíval léta prosperity. Nejen, že se rozrostl počet a druhová pestrost jeho zvířecích obyvatel, ale došlo k rozvoji souvisejících aktivit. Vedle skanzenu dnes v areálu funguje třeba Středisko ekologické výchovy, které slouží zejména pro žáky základních a středních škol, pořádá nicméně i oblíbené vzdělávací programy pro širokou veřejnost. Walter Markel se navíc zasloužil o rekonstrukci přilehlého ahníkovského zámečku, který musel dříve ustoupit těžbě uhlí.            
Atraktivitu lesoparku – zvláště v očích nejmenších návštěvníků – navíc ještě zvyšuje tradiční způsob přepravy lokálním vláčkem, jehož koleje se vinou mezi výběhy. V nich k dnešnímu dni přebývá na 161 druhů zvířat. Od původního a nepříliš exotického osazenstva se postupně podařilo dopracovat až k takovým úlovkům jako velbloudi, zubři, rosomáci, kriticky ohrožený levhart sněžný či vzácní ptáci (ibis skalní nebo sup bělohlavý). Zoopark se navíc silně angažuje v ochraně zvířat, což dokládá existence místní záchranné stanice pro hendikepované živočichy. Celou koncepci pak dokresluje příjemná poklidná atmosféra, která dýchá harmonií a láskou k přírodě. Ne nadarmo zní slogan chomutovského parku „vaše oáza klidu“- skutečně platí, že na své si zde přijdou nejen milovníci zvířat, ale doslova každý, kdo hledá zkrátka jen místo příhodné k dokonalému odpočinku. Dokládají to ostatně i čísla: návštěvnost se od počátku nového tisíciletí zdvojnásobila a ročně zde dnes přivítají přes čtvrt milionu zájemců.

foto>> https://www.facebook.com/mestochomutov/ 

https://zoopark.cz/ 

Rádi byste poznali Chomutov? Otevřete si stránku ubytování Chomutov a vyberte si ubytování v této lokalitě přesně podle Vaší chuti.

Pavla Zimmermannová

Pavla Zimmermannová

Jsem autorkou webových stránek bilinsko.cz, které vedu už více než 10 let. Tento web jsem založila z lásky k cestování a k regionu, kde žiji, a neustále ho aktualizuji a rozšiřuji o nové informace. Všechny články a obsah, který zde najdete, jsou výsledkem mé vlastní práce a osobního zájmu o dění v Bílině a okolí.