3 tipy na výlet vlakem do hor

autor: | Pro 26, 2018 | Blog, Tipy na výlety

3 tipy na výlet vlakem do hor


Zimní příroda umí být překvapivě kouzelná, zvlášť je-li pokrytá sněhovou přikrývkou. Na horách je samozřejmě šance na bílé Vánoce mnohem vyšší, proto by byla škoda ji zmeškat. Nechte protentokrát doma auto a objevujte Krušné hory po železnici. Zavede vás třeba na jedno z následujících míst:

Moldava

Severozápadně od Teplic v Krušných horách leží nevelké městečko Moldava, mimo jiné cílová stanice horské dráhy. Bohatá historie, jejíž nádech můžete pocítit na každém kroku. V minulosti bývala Moldava významným místem, ostatně ještě v polovině 19. století tu stávalo pětkrát víc domů než dnes a žilo zde osmkrát víc obyvatel. A přestože důkazy o někdejším bohatém životě už vymizely (například v podobě dvou zaniklých sousedních osad, Oldříše a Pastvin), Moldava stojí za návštěvu i dnes.

Jáchymov

Město neblaze proslulé těžbou uranu sice není zrovna perlou v panoramatu Krušných hor, ale právě pro svou pohnutou minulost si zaslouží, aby nám jeho osud nebyl lhostejný. V bohaté jáchymovské historii figuruje zejména neblahé dvacáté století. Tehdy byli vězni (zejména političtí)  v sousedních dolech nuceni vykonávat mimořádně náročnou práci a řada z nich za to zaplatila životem. Historie města s dvěma a půl tisíci stálých obyvatel je však mnohem pestřejší a sahá několik staletí dál –  vždyť historické centrum má kořeny v 16. století a je chráněno jako památková zóna. Po exkurzi do dějin se však přeneste zpět do současnosti a vyhraďte si čas třeba na příjemnou lyžovačku v jednom z okolních ski areálů.

Pernink

Jen šest stovek stálých obyvatel má obec s německým názvem Pernink, kterou bychom našli kousek od Ostrova. Historie Perninku je stejně jako v případě výše zmíněného Jáchymova spjata zejména s těžbou, v 15. století šlo dokonce o královské horní město. Z té doby také pochází první písemná zmínka o osadě, která však o statut města později přišla. Zato jiná pamětihodnost přetrvala dodnes – až vystoupíte na místním nádraží, vzpomeňte si, že se právě nacházíte na druhé nejvýše položené železniční stanici v Česku (po Kubově Huti na Prachaticku). V Perninku si lze prohlédnout kupříkladu poutavý interiér kostela Nejsvětější Trojice nebo si udělat procházku do stejnojmenné přírodní památky, která je chráněna pro unikátní biotopy – vrchoviště, rašeliniště a podmáčené smrčiny. Podrobnosti se dozvíte z cedulí podél naučné stezky, otevřené teprve nedávno.

About Pavla Z.