5 vyhlídek v Českém středohoří

autor: | Kvě 31, 2020 | Blog, Novinky | 0 komentářů

5 vyhlídek v Českém středohoří

Pokud přijíždíte od jihu k Litoměřicím, již zdálky uvidíte masivní kuželovité kopce, které formují České Středohoří. Tvář této krajiny formovala sopečná činnost, a jejím vlivem zde vzniklo mnoho zajímavých míst. Mimo jiné i několik vyhlídek, které nabízejí nezapomenutelný výhled na celé Severozápadní Čechy.

 

1. Nejlepší vyhlídka na Varhošti

Turistická stezka z obce Sebuzín vás dovede na vrchol Varhošť (639 m. n. m.), na kterém naleznete volně přístupnou vyhlídkovou věž. Překonali jste převýšení až 500 metrů, a výhled tomu odpovídá. Rozhodně uvidíte minimálně několik zákrutů řeky Labe, Milešovku, a při dobré viditelnosti i úbočí Krušných hor.

 

2. Plešivec, vrchol s tajemstvím

Pokud se v obci Hlinná vydáte po žluté značce, brzy dojdete k úpatí kopce Plešivec. Tento vrchol není tak frekventovaný, ale i tak může nabídnout krásný výhled a několik přírodních zajímavostí.

Na jižním svahu se nachází rozsáhlé suťové pole, ze kterého se otevírá výhled na většinu významných vrcholů Českého středohoří. Na západním svahu kopce pak nalezneme tajemné ledové jámy, ve kterých se drží sníh až do léta.

 

3. Radobýl

Holý vrch Radobýl je snadno dosažitelný z osady s názvem Malíč. Právě z tohoto vrcholu měl básník Karel Hynek Mácha vidět požár v Litoměřicích, při jehož hašení nakonec zemřel. Vzhledem k tomu, že na vrcholu nejsou žádné stromy, otevírá se vám kruhový výhled na krajinu kolem. Odtud můžete spatřit Krušné hory, většinu vrcholu Středohoří, ale také blízká města.

 

4. Zřícenina hradu Kamýk

U stejnojmenné obce najdeme romantickou zříceninu hradu Kamýk. Přestože se nachází v nízké nadmořské výšce, otevírá se z něj výhled na většinu vrcholů Českého středohoří. Radobýl, Hradiště i Plešivec odtud uvidíte jako na dlani.

 

5. Vyhlídka Kalvárie

Mnohdy také zvaná Tři kříže, kvůli dřevěným křížům, které jí vévodí. Z této vyhlídky tyčí se několik kilometrů od Litoměřic uvidíte dokonale zákruty řeky Labe, ale také většinu krajiny Českého středohoří.

Ve spolupráci s firmou na výškové práce 

About Pavla Z.