26 července, 2020

Chrám v Panenském Týnci

Chrám v Panenském Týnci – místo posledního odpočinku sv. Anežky České?

 

Nedaleko Slaného se nachází obec Panenský Týnec, na jejímž okraji stojí nedostavěný gotický chrám, který si získal pověst tajemného místa opředeného až mystickou atmosférou. Ta je ještě více umocněna možností, že se jedná o místo, kde spočinuly ostatky sv. Anežky České.

Skutečná historie

Není přesně jasné, kdy byl chrám založen, je ovšem pravděpodobné, že tak učinil Plichta ze Žerotína, a to kolem roku 1316. Plichta sám byl velmi zajímavou a záhadnou postavou, proslavil se jako udatný válečník, který prošel evropskými bojišti po boku Jana Lucemburského, či anglického krále Eduarda II. Plantageneta.

Na stavbě chrámu se podílela slavná huť Petra Parléře, které vystavěla většinu gotických památek Prahy. Chrám v Panenském Týnci ovšem nikdy dostavěn nebyl, vzhledem k požáru sousedního kláštera v roce 1382 bylo od stavby upuštěno.

Posledním stavebním zásahem do torza kostela bylo v 18. století přistavení barokní zvonice, která spočívá na jediném zbývajícím lodním pilíři, zbývající tři byly zbořeny. Touto stavební úpravou byla definitivně zmařena jakákoliv šance na dostavbu kostela v původním gotickém slohu, a tak zůstal nedokončen dodnes.

Záhadný hrob a léčivá energie

Kostel v Panenském Týnci má velmi zvláštní, až tajemnou atmosféru, která je nejsilnější navečer a při západu slunce, kdy se paprsky už jenom letmo dotýkají vysokých klenutých zdí. K této atmosféře přispívají dvě tajemství, která kostel obklopují.

Prvním z nich je tajemný hrob, který se nachází zhruba 4 metry pod povrchem v zadní části lodi. Badatelé se dodnes nemohou shodnout, kdo by zde mohl být pohřben, spekuluje se nad zakladatelem kostela, rytířem Plichtou ze Žerotína, kterého sem měl nechat pohřbít sám král Jan Lucemburský.

Další možnou kandidátkou je samotná sv. Anežka Česká, která mnohokrát navštívila ženský klášter, který stál vedle nedostavěného kostela. S rytířem Plichtou ji pak mělo spojovat silné pouto, neboť vyléčila jeho ženu z neplodnosti. Je tedy možné, že byly její ostatky přeneseny právě sem.

Mnozí lidé prohlašují, že v kostele existuje až zázračná energie, která působí euforii a uzdravuje některé neduhy. Proto je kostel cílem senzibilů a mystiků z celé Evropy.

Zdroj img.: https://cs.wikipedia.org/wiki/Panensk%C3%BD_T%C3%BDnec

 

administrator

administrator