Boreč

 

Malebná krajina Českého středohoří, jehož většinovou část tvoří území oficiálně označené jako chráněná krajinná oblast. Není divu, najdeme zde řadu pozoruhodných přírodních úkazů.

Geologův ráj

Při procházce regionem Českého středohoří nás zaujme mimořádné geologické dědictví. Severozápadní Čechy jsou sice nechvalně proslulé těžbou uhlí, ovšem před stamiliony let ve zdejších masivech vykrystalizovaly i mnohem cennější poklady. S trochou štěstí může návštěvník narazit dokonce i na vzácně se vyskytující diamanty. České Středohoří je doslova ráj pro všechny milovníky hornin a nerostů, kteří sem z celé republiky míří za jediným cílem: prozkoumat na vlastní oči bohaté spektrum čedičů, znělců, pískovců, opuky, vulkanických vyvřelin, ale třeba i českých granátů.

Kouřící hora

Jedním z nejpopulárnějších cílů amatérských i profesionálních geologů je Borečský vrch, svým způsobem pozoruhodný přírodní úkaz. Dlouhá staletí nedal spát místním obyvatelům. Proč? Skalní masiv 446 metrů vysoké vyhaslé sopka je totiž doslova protkaný jemnými prasklinami (tzv. puklinovým labyrintem), ze kterých vyvěrá na povrch teplý a vlhký vzduch. Při pohledu z dálky se tak může zdát, jako by z hory proudil dým. Vysvětlit tuto záhadu se odborníkům podařilo až relativně nedávno, do té doby se nevysoká hora zcela pochopitelně stávala terčem lidových pověr. Navštívíte-li Boreč v zimě v době sněhové pokrývky, snadno objevíte místa, kde tzv. ventoraly ústí na povrch – sníh bude v těch místech chybět a vzduch bude citelně teplejší. Na internetu je k nalezení celá řada fotografií nadšených turistů, kteří se na zasněženém pozadí fotografují polonazí a zjevně si užívají příjemného tepla. Zkusíte to taky?

WWW: http://www.ceskestredohori.cz/mista/borec-vrch.html

Pokud jste objevily chybu napište nám, je pro nás důležité aby obsah byl korektní. Děkujeme!

About Pavla Z.