8 prosince, 2016

Březina (Vojenský prostor Kostomlaty)

České středohoří tvoří řada typických kuželovitých kopců, kterým se m.j. také říká kosmické hory, jsou to bývalé sopky. Královnou mezi nimi je Milešovka, jejíž vrchol je nejvyšší 836m. n. m. , největrnější, nejbouřlivější a také je z něho nejkrásnější panoramatický výhled. Pod samotným kopcem najdete i další zajímavá místa, která stojí za návštěvu. Například v Kostomlatech pod Milešovkou byla v roce 2009 otevřena naučná stezka Březina. Zhruba 8 km dlouhá trasa vede výhradně lesnatým terénem a její délku si můžete prodloužit, když odbočíte ke hradu Kostomlaty a nedalekému Vojenskému rybníku. Stezka byla pojmenovaná podle náhorní plošiny Březina a z informačních cedulí se dozvíte vše o zdejší flóře, fauně i historii regionu.

Jak se sem dostat

Pojedete-li na tento výlet autem, můžete zaparkovat na asfaltové cestě odbočující z hlavní silnice Milešov-Kostomlaty u rozcestí „Pod Březinou“. Pěšky můžete pokračovat až k Vojenskému rybníku, který se nalézá v prostoru bývalého vojenského újezdu. V minulosti se zde rozprostírala obec Březina, což ovšem ve skutečnosti byla pouze hájovna a přilehlá samota. Samotný rybník je vhodný k odpočinku a relaxaci. Jsou i další varianty, například po modré turistické značce – cyklotrase 231 vedoucí z Lukova k rozcestí U velké jedle, která vás dovede k naučné stezce. Dostanete se sem i autobusem na lince Lovosice-Bílina, když vystoupíte na zastávce Kostomlaty, což je shodné místo s výše uvedeným parkováním.

 

Popis naučné stezky

Výchozí bod se nachází u rybníčků, což je zrevitalizovaná soustava káskádovitě propojených nádrží, které mají funkci zachycovat vodu z jarního tání a dešťových srážek během roku. V době sucha umožňují stálý odtok vody do místního potoka, protékajícího obcí Kostomlaty. Od rybníčků vystoupejte nejprve krátkou odbočkou pod hrad Kostomlaty. Za rybníkem začíná prudké stoupání na náhorní plošinu, která se nachází v nadmořské výšce cca 700 m. Odtud jsou krásné výhledy na protější vrcholy Krušných hor, které mají zhruba stejnou nadmořskou výšku. Na rozcestí U velké jedle stezka odbočuje směrem na východ do bývalého vojenského prostoru Březina a po asfaltové silničce dojdete až k Vojenskému rybníku. Poté se napojíte na červenou trasu, která vede kolem přírodní rezervace Březina s významným rašeliništěm. Poslední úsek stezky vede příjemným lesem pod Stříbrným vrchem až k výchozímu místu U rybníčků. Foto: Daniela Endrštová

administrator

administrator