11 září, 2018

Kostomlaty pod Milešovkou

Kostomlaty pod Milešovkou

 

Obec Kostomlaty pod Milešovkou se nachází v Ústeckém kraji, nedaleko lázeňského města Teplice. Vévodí ji především nejvyšší hora Českého středohoří Milešovka a také hrad Kostomlaty. Historie obce sahá hluboko do minulosti, neboť první písemná zmínka je z roku 1333. Dochovalo se zde několik pamětihodností, které stojí za návštěvu. Kromě toho je to také výchozí místo k výstupu na Milešovku.

Pamětihodnosti Kostomlat

 

  • Kostel sv. Vavřince – vystavěn byl ve 13. století a ve druhé polovině 17. století byl přestavěn v barokním slohu. Zajímavostí jsou celkem tři kostelní zvony. V zadní východní věži se nachází zvon z roku 1665 od Jana Pricqueye. Dalšími jsou zvon z roku 1548 od Wolfa Hilgera a zvon z roku 1922 od Richarda Herolda. V písemnostech o kostele jsou zmíněny ještě dva zvony od Melichara Michelina z roku 1657, další zvon od Herolda a také malý umíráček z roku 1851 od neznámého autora

  • Hrad Kostomlaty je zřícenina gotického hradu Sukoslav z první poloviny 14. století. Byl vystavěn jako panské sídlo na zalesněném kopci na vesnicí, vysokém 566 m n.m. V 16. století bylo však jeho panství rozděleno mezi několik majitelů. Na počátku 17. století si bratři Oldřich a Petr Kostomlatští postavili dvě tvrze a na jedné z nich byl později postaven zámek. Do dnešních dnů se z hradu dochovala vstupní brána a dvě válcové věže, přičemž na vyšší je ochoz, ze kterého je úchvatný výhled na Krušné hory, České středohoří, město Teplice a další okolí

  • Barokní zámek nechal postavit Humprecht Jan Černín z Chudenic v letech 1670-1684. Postupně se zde vystřídalo několik majitelů, až byl zámek v roce 1888 přestavěn na nápravný ústav pro ženy. Později zde vznikl Výchovný ústav, dětský domov se školou a střední škola.

Akce v Kostomlatech

Obec Kostomlaty je známa jako dějiště celé řady akcí v průběhu celého roku. Popularitu si získal festival mladých dechových a lidových hudeb Ústeckého kraje pod názvem Hudba pod Sukoslavem, konaný na konci letních prázdnin. Známé jsou také zdejší jarmarky a trhy. O Štědrém dnu si můžete přijít pro Betlémské světlo do kostela sv. Vavřince.

administrator

administrator