Budyně nad Ohří

autor: | Led 22, 2022 | Tipy na výlety | 0 komentářů

Budyně nad Ohří

Hrad Budyně nad Ohří najdete ve stejnojmenném městě, které leží 10 km západně od Roudnice nad Labem, nebo se sem dostanete po silnici spojující Litoměřice a Slaný. Samotné městečko Budyně je  díky svému historickému půvabu řazeno mezi takové „giganty“, jako je Kutná Hora nebo Kroměříž. Hlavním turistickým cílem je impozantní vodní hrad, ovšem k vidění jsou i další památky. Například barokní kamenný most přes Malou Ohři.

Historie hradu

Hrad byl vystavěn jako vodní hrad ve druhé polovině 15. století rodem Zajíců z Hazmburka. Hrad Hazmburk je jako dominanta Českého středohoří viditelný i z Budyně. Ovšem původně zde stál dřevěný hrad, který byl majetkem českých panovníků. Ve 12. století jej přestavěl Přemysl Otakar I. do kamenné gotické podoby. Největší rozkvět zažil hrad i celé panství za vlády Zajíců z Hazmburka, kteří se zasloužili o vybudování pozdně gotického hradu obehnaného hradbami a vodním příkopem. V 16. století byl hrad přestavěn na renesanční zámek. V dalším období jej vlastnil rod Štenberků, za třicetileté války byl vydrancován Sasy, v r. 1759 byl těžce poškozen požárem při obléhání Prusy. Zásadní rekonstrukce proběhla až v letech 1900-1913, kdy hrad vlastnil rod Herbersteinů. V r. 1945 se stal majetkem města Budyně nad Ohří a do současné podoby, včetně rekonstrukce hradeb, byl přebudován v 70. a 90. letech minulého století.

Současná podoba

Dnes je z vodního hradu Budyně nad Ohří impozantní opevněný renesanční zámek se dvěma křídly z původních čtyř. Určitě vás uchvátí zdejší prostředí, vnitřní prostory i přilehlý zámecký park. Za vidění stojí Jandovo muzeum, které je umístěno v bývalé konírně. V zámeckých interiérech je instalována laboratoř renesančního alchymisty. Zajímavé jsou také pozdně gotické a renesanční místnosti s malbami ze 16. století a přehledem dějin na Budyňsku od pravěku do roku 1848. Dále můžete spatřit hradební střílny, Zlatý sál se stěnami pomalovanými výjevy ze života šlechty.

Akce

Budyňský hrad je zejména v letním období dějištěm mnoha akcí, jako je například tradiční folk a country festival Budyňský poutník nebo velká pouť s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé.

Okolí

Lákadlem je přírodní park Dolní Poohří, kudy vedou pěší a cyklistické značené trasy. Dostanete se až do blízkých Libochovic s barokním zámkem, do Lázní Mšené, kde stojí za pozornost secesní lázeňský Pavillon Dvorana. Blízko je to i do Doksan, kde je monumentální klášter a daleko to není ani na legendární horu Říp.

http://www.budyne.cz

FOTO: Daniela Endrštová

Pokud jste objevily chybu napište nám, je pro nás důležité aby obsah byl korektní. Děkujeme!

About Pavla Z.