11 listopadu, 2023

Červený hrádek

červený hrádek

Červený Hrádek je barokní zámek, který se nachází na severním okraji Jirkova v okrese Chomutov. Je to ideální místo pro výlety do přírody i do historie. V tomto článku vám představíme některé zajímavosti a tipy, co si zde můžete prohlédnout a podniknout.

Historie zámku

Zámek Červený Hrádek byl postaven v roce 1655 na místě staršího hradu Borku, který byl zničen za třicetileté války. Zakladatelem zámku byl Jan Adam Hrzán z Harasova, který si jej nechal postavit jako své letní sídlo. Zámek byl pojmenován podle červené barvy fasády, která se odlišovala od okolní krajiny. Zámek byl v průběhu let několikrát přestavován a měnil majitele. V roce 1945 byl zestátněn a sloužil jako rekreační zařízení a muzeum. V současnosti je zámek v soukromém vlastnictví a funguje jako hotel a restaurace. 

Prohlídka zámku

Pokud se chcete podívat dovnitř zámku, můžete si objednat prohlídku, která trvá asi hodinu. Uvidíte zde historické interiéry, zařízené nábytkem a obrazy z různých období. Mezi nejzajímavější místnosti patří rytířský sál, knihovna, kaple a ložnice. Prohlídka zahrnuje také návštěvu sklepení, kde se nachází expozice o historii a přírodě okolí. Vstupné je 100 Kč pro dospělé a 50 Kč pro děti.

Park a okolí

Zámek je obklopen rozlehlým parkem, který je volně přístupný veřejnosti. Park nabízí klidné prostředí pro procházky, pikniky nebo relaxaci u jezera. V parku se také konají různé kulturní akce, jako jsou koncerty, divadelní představení nebo trhy. V blízkosti parku se nachází několik sportovních a rekreačních zařízení, jako jsou plavecký bazén, tenisové kurty, minigolf nebo dětské hřiště. Pro milovníky přírody je zde také možnost vydat se na turistické nebo cyklistické trasy do Krušných hor nebo do přírodní rezervace Jezerka.

Závěr

Zámek Červený Hrádek je zajímavou památkou, která stojí za návštěvu. Nabízí nejen pohled do historie, ale také možnost užít si krásy přírody a kultury. Pokud hledáte tip na výlet, Červený Hrádek vás určitě nezklame.

Web: https://www.zamek-cerveny-hradek.cz/ 

administrator

administrator