715 metrů, takový nevýškový rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším bodem Českého středohoří. Tím prvním je Milešovka – mimochodem největrnější hora na našem území. Tyčí se do výšky 837 metrů. Naopak sestoupíte-li až do Děčína, při hladině Labe stanete na nejnižším místě, jen 121 metrů nad mořem.

České středohoří je dominanta severu Čech

Důvod, proč o Českém středohoří na tomto místě zmiňujeme, je zcela jasný. Tohle pohoří, jehož území z větší části zabírá stejnojmenná chráněná krajinná oblast, tvoří nepřehlédnutelnou dominantu krajiny severozápadních Čech. Právě díky Českému středohoří přivítá Ústecký kraj každoročně stovky tisíc turistů. Lákají je například zdejší naučné stezky (momentálně jich je devět), množství rozhleden či ojedinělé přírodní lokality nabízející geologické, botanické či zoologické zajímavosti. Co by návštěvník Českého středohoří rozhodně neměl vynechat? Je toho celá řada – záleží na tom, čemu dáváte přednost. Na své si zde přijdou milovníci technických, historických i přírodních památek.

Najdete granát?

Zaměříme-li se na historické souvislosti, pak je třeba začít od zdejších měst. Charakteristickým rysem  urbanistické stránky Českého středohoří je specifická lidová architektura. Většina místních vesnic a menších obcí vyniká malebným půvabem, jako vystřiženým z pohádky. První lidské osídlení oblasti se datuje do dávné minulosti, podle archeologů zde stávala předslovanská hradiště a později řada středověkých tvrzí.
Z přírodních krás pak jistě nesmíme minout zmínku o výjimečné geologii. Budete-li mít štěstí, můžete si z návštěvy Českého středohoří odnést jako suvenýr třeba český granát.

Foto: Daniela Endrštová

WWW: http://www.ceskestredohori.cz

Pokud jste objevily chybu napište nám, je pro nás důležité aby obsah byl korektní. Děkujeme!

About Pavla Z.