České Švýcarsko

autor: | Bře 7, 2022 | Tipy na výlety | 0 komentářů

České Švýcarsko je jeden z celkem čtyř národních parků na našem území. Mezi zapálenými turisty se jedná o skutečný pojem – jeho krajina je natolik unikátní, že si svůj titul doopravdy zaslouží. To hlavní, co si většina z nás při zmínce o něm vybaví, jsou pískovcové útvary v čele s Pravčickou bránou. Ta se dokonce svého času dostala do užšího výběru přírodních lokalit nominovaných na seznam novodobých sedmi divů světa.

Dědictví umělců

Důvod, proč se lokalitě České Švýcarsko přezdívá právě takto, je třeba hledat jak jinak než v minulosti. V osmnáctém století totiž v povodí Labe v Německu pobývali švýcarští malíři, kteří – uchváceni syrovou krásou zdejší krajiny – malovali její obrazy. Region je oslovil mimo jiné i tím, že jim připomínal jejich švýcarskou domovinu. Původní název národního parku zněl Českosaské Švýcarsko (tak se o něm koneckonců můžeme doslechnout i dnes) a to v souvislosti s tím, že překračuje hranice států a částečně zasahuje i do německého Saska.

České švýcarsko

Výhled, který stojí za to

Adršpašsko-teplické skály a další geologické komplexy jsou lákadlem všech profesionálních i amatérských horolezců. Zlézt impozantní pískovcový masiv není nic jednoduchého, tím spíš je pak lákavá odměna v podobě překrásného výhledu na okolní kraj. V Českém Švýcarsku první nadšenci horolezci již v 19. století, a třebaže v roce 2000 v souvislosti s oficiálním přidělením statutu národního parku byla tato kratochvíle poněkud omezena, stále představuje vyhledávaný cíl.

Unikát, kam se podíváš to je České švýcarsko

Pískovce jsou samozřejmě jednoznačnou dominantou a symbolem celého národního parku, nejsou to však jen geologické zvláštnosti, které sem lákají turisty z celé Evropy. Ti sem míří za nedotčenou přírodou – třeba už jen fakt, že drtivou většinu (97%) rozlohy zabírají lesy, o něčem vypovídá. I díky tomu má návštěvník ojedinělou příležitost na vlastní oči spatřit volně žijící rostliny a živočichy, které se jinde v České republice nevyskytují. Na mysli máme například čápa černého či velkou populaci sokola stěhovavého.

Národní park České Švajčiarsko nabízí bohaté možnosti turistiky a výletů v této lokalitě. Rezervujte ubytování v Českém Švýcarsku pro Vaši rodinu a zažijte nádherné společné chvíle a aktivní relax během procházek na místa, která svou krásou lákají i turisty ze zahraničí.

About Pavla Z.