14 února, 2022

Děčínský sněžník

Děčínský sněžník

  • Výška: 723 m. n. m.
  • Nejvyšší stolová hora v ČR
  • Rozhledna nově otevřena od října 2016
  • Věž měří 33 m. vede na ni 153 schodů
  • Restaurace
  • Přístup z parkoviště, vzdálené 1, 5 km od cíle
  • GPS parkoviště: 50.7937611N, 14.1086661E
  • Časová náročnost: 1 h. – 2 h.

 

Na nesmírně pestrém a bohatém území české kotliny najdeme hned několik Sněžníků. Nejznámějším je patrně ten Kralický, nacházející se ve Slezsku, o něco nižší je pak Děčínský Sněžník. Našli bychom jej přímo na druhém konci republiky: nedaleko hranic s Německem a – jak ostatně název napovídá – takřka co by kamenem dohodil od severočeského Děčína.

 

Děčínský sněžník

Kam až oko dohlédne

Pro místní je výšlap na Děčínský Sněžník nepsanou povinností. Výhled ze 723 metrů vysokého kopce stojí za to: jako na dlani se před vámi najednou otevře nejen půvabné panorama chráněné krajinné oblasti Labské pískovce, ale i sousední České Švýcarsko nebo Lužické hory. Při dobré viditelnosti snadno dohlédnete až za hranice, dokonce je odtud možno spatřit německé Drážďany. Místní oblast je proslulá svými unikátním geologickým dědictví dob dávno minulých – pískovcové masivy tvořené pseudokrasovými jeskyněmi představují v rámci České republiky ojedinělý unikát, který sem láká turisty z celé Evropy. V devadesátých letech se přímo na Sněžníku těžil fluorit, je tedy jasné, že na své si zde přijdou především milovníci geologických či přírodních pamětihodností.

Babička mezi rozhlednami

Nenechte se však odradit, pokud si potrpíte spíše na technické památky. Výstup na horu by vás měl zlákat už jen proto, že zde rozhodně stojí za to nevynechat návštěvu místní kamenné rozhledny. Tyčí se zde již více než 150 let (postavena byla v roce 1864), což z ní činí jednu z nejstarších staveb svého druhu u nás. A skutečně neklame tělem – i přes rekonstrukci, která byla provedena v devadesátých letech, si zachovala svou historickou tvář a připomíná věž kamenných hradů, jaké vídáme v pohádkách. Za dobu své existence pamatuje celou řadu zajímavých událostí a mohla by vyprávět sáhodlouhá svědectví o tisícovkách návštěvníků, kteří během těch let vystoupali až na její vrchol. V přilehlé horské chatě se pak posilnili obědem či večeří a příjemně nasyceni se vydali jednou z mnoha značených turistických tras zpátky dolů.

Foto: Daniela Endrštová

WWW: http://www.723m.cz

Bilínsko nabízí řadu aktivních možností trávení volného času. Túra na Děčínský Sněžník je jen jedním z desítek až stovek druhů míst a výletů. Prozkoumejte tento region společně s portálem MegaUbytko.cz. Objednejte si ubytování, naplánujte si výlety a poznávejte místa, která jste ještě neviděli.

administrator

administrator