20 března, 2017

Dlouhý rybník Cínovec

Dlouhý rybník Cínovec

Tento rybník, který je obklopen krásným lesním prostředím, je známým rájem naturistů. Ovšem na své si zde přijdou i ostatní, nejen vyznavači nahoty při koupání a opalování. Je to prostě perla nedaleko hranic s Německem, poblíž města Dubí, směřující k hraničnímu přechodu Cínovec.

Kde Dlouhý rybník Cínovec hledat

Dlouhý rybník se nachází ve spodní části Cínovce přímo na hranici mezi Českem a Saskem, konkrétně poblíž kostela Nanebevzetí Panny Marie. Jedná se o bývalý rudný důl, který byl zatopen. Název získal zřejmě díky délce 300 m a nevelké šíři kolem 30 metrů. Připomíná spíše úzkou dlouhou nudli. Je vyhledáván lidmi ze širokého okolí, neboť nabízí příjemné osvěžení především v horkém létě. Není zde žádné bahno, jak to bývá o jiných rybníků, přestože se rybník nachází v rašeliništní oblasti. Ta je spolu s červeným pískem příčinou načervenalé barvy vody. Dno tvoří kameny vyplněné červeným pískem. Voda je chladná i v parném létě a nikdy „nekvete“, neboť sinicím se zde opravdu nedaří. Je to příjemné osvěžení, které vyhledávají i rodiny s dětmi, neboť vstup do vody je pozvolný a nikde vás nepřekvapí žádný prudký schod do hloubky. Rašelina ovlivňuje nejen barvu vody, ale i okolní flóru, kterou tvoří především rozlehlá vřesoviště.


Co rybník a okolí nabízí

V zadní části Dlouhého rybníka je nudistická pláž, takže příznivci této záliby zde mají klid a nikoho nepohoršují. Společně si zde užívají Češi a Němci zhruba na půl. Pokud není počasí příznivé ke koupání, můžete se vypravit do okolních lesů za houbami a jinými lesními plody. Nejkrásněji je zde ovšem v létě, kdy se můžete koupat v čisté vodě a užívat si klidu. Ubytovat se můžete v obci Cínovec, nebo hned za hranicemi v německých penzionech.

TIP na výlet v okolí Rašeliniště Cínovec

Tipy na výlet

Téměř na hranicích je k vidění jeden z největších vodopádů Saska, který je vysoký 40 m. V horní části je vyhlídková plošina, která je přístupná po stezce vedou od hlavní silnice. Vodopád je součástí Mezinárodní důlní stezky, která vede z české Krupky přes Cínovec až do Dubí. Vodopád je přístupný pěšky i na kole.

Dalším tipem je zalesněný vrchol nad obcí Geising nedaleko hranic, na němž stojí rozhledna a turistická chata.

Pokud nechcete podnikat dlouhé výlety, můžete absolvovat příjemné procházky obcí Zinwald, což je vlastně rozdělení vesnice Cínovec na českou a německou část státní hranicí.

administrator

administrator