1 srpna, 2024

Dlouhý rybník Cínovec

Dlouhý rybník Cínovec

Tento uměle vytvořený rybník, který je obklopen krásným lesním prostředím, je známým hojně navštěvovaným místem.  Najdeme ho na hranicích s Německem, směrem od města Dubí k hraničnímu přechodu Cínovec. Na své si zde přijde každý při příjemném koupání a opalování. Dlouhý rybník Cínovec je jednoznačně perla Cínovecka.

Kde přesně Dlouhý rybník Cínovec hledat

Dlouhý rybník se nachází ve spodní části Cínovce přímo na hranici mezi Českem a Saskem, poblíž kostela Nanebevzetí Panny Marie. Jedná se o bývalý rudný důl, který byl zatopen. Název získal zřejmě díky délce 300 m a nevelké šíři kolem 30 metrů. Rybník tvoří podlouhlý útvar. V horkém létě zde najdete osvěžení, při horším počasí lze vyrazit do okolních lesů na houby. Velkou výhodou je místní prostředí, ve kterém neprosperují sinice, není tedy pravděpodobné, že bychom se zde v letních měsících setkali s vodním květem. Důvodem je rašeliništní oblast rybníka. Není zde žádné bahno, jak to bývá o jiných rybníků, přestože se rybník nachází v rašeliništní oblasti. Ta je spolu s červeným pískem příčinou načervenalé barvy vody. Rašelina ovlivňuje nejen barvu vody, ale i okolní flóru, kterou tvoří především rozlehlá vřesoviště.

Co rybník a okolí nabízí

V zadní části rybníka je zřízena nudistická pláž. Zbytek rybníka je přístupný v klasickém režimu. Vstup není regulován žádným vstupným, rybník můžete navštívit v kteroukoliv roční dobu zdarma. U rybníka je malé parkoviště, kde lze nechat automobil. V létě je ale parkoviště většinou plné. Auto tedy můžete nechat podél cesty či na odpočívadlech za rybníkem a zbytek si dojít pěšky. Můžete se sem ale dostat samozřejmě i na kole. V okolí naleznete několik cyklostezek vedoucí do Německa. Pokud se vám zde zalíbí, ubytovat se můžete v obci Cínovec, nebo hned za hranicemi v německých penzionech.

Tipy na výlet

Téměř na hranicích je k vidění jeden z největších vodopádů Saska, který je vysoký 40 m. V horní části je vyhlídková plošina, která je přístupná po stezce vedou od hlavní silnice. Vodopád je součástí Mezinárodní důlní stezky, která vede z české Krupky přes Cínovec až do Dubí. Vodopád je přístupný pěšky i na kole.

Dalším tipem je zalesněný vrchol nad obcí Geising nedaleko hranic, na němž stojí rozhledna a turistická chata.

Nedaleko Altenbergu najdete i 905 metrů vysokou horu Kahlberg. Na vrcholu stojí též turistická chata. Na jižním svahu najdete biatlonový areál a na sever rehabilitační kliniku.

Pokud nechcete podnikat dlouhé výlety, můžete absolvovat příjemné procházky obcí Zinwald, což je vlastně rozdělení vesnice Cínovec na českou a německou část státní hranicí.

Těžba lithia

V budoucnu by se v místech Cínovce a nedaleko Dlouhého rybníku měl těžit prvek lithium. Cínovec byl původně hornickou osadou, a právě těžba rud mu dala mimořádný význam. Přece jen cín má v samotném názvu. Hornická činnost na Cínovci započala již ve středověku, zprvu se jednalo o rýžování minerálů cínu a wolframu (kasiteritu a wolframitu) v potocích, později šlo o rubání křemenných žil, které vycházely na povrch v oblasti při hranicích s Německem. Je tedy možné, že se tato „tradice“ obnoví a Cínovec se tak stane velkým těžařským místem.

Pavla Zimmermannová

Pavla Zimmermannová

Jsem autorkou webových stránek bilinsko.cz, které vedu už více než 10 let. Tento web jsem založila z lásky k cestování a k regionu, kde žiji, a neustále ho aktualizuji a rozšiřuji o nové informace. Všechny články a obsah, který zde najdete, jsou výsledkem mé vlastní práce a osobního zájmu o dění v Bílině a okolí.