21 listopadu, 2023

Hrad Doubravka – Teplice

hrad doubravka

Jedná se o zříceninu gotického hradu nacházející se na okraji města Teplice. Představuje překrásnou dominantu rozkládající se mezi Krušnými horami a Českým středohořím.

Něco málo z historie

Historie hradu se datuje do 15. století. V této době jej na vrcholu hory nechal vybudovat Jakoubek z Vřesovic. Počátkem 17. století pak byl hrad přestavěný na pevnost, jejíž součástí byl systém bastionového opevnění, který byl v našich zemích téměř ojedinělý. Během třicetileté války se hradu opakovaně zmocnila cizí vojska. Díky tomu byl na rozkaz císaře v polovině 17. století pobořen. K ruinám pak často zavítali lázeňští hosté, kteří navštěvovali nedaleké lázeňské město Teplice. Koncem 19. století byla na místě hradu vystavěná pseudogotická imitace hradních budov. Sloužila jako výletní restaurace. Svoji původní výšku získala západní věž, která byla využívána jako místní rozhledna.

Nedaleko hradu se nachází Naučná stezka Doubravka a přírodní památka Doubravka. Do té patří vrchol, svahy i úpatí Doubravské hory.

Zavítejte do zbrojnice

Zbrojnice představuje expozici replik zbraní, která se nachází v muzeu. Obsahuje soukromou sbírku velkého množství replik různých zbraní a zbroje. Sbírka je v majetku Tomáše Oplta. Pokud se do expozice vypravíte, můžete si zde prohlédnout ustrojení a zbraně válečníků z dob pravěkých až současných. K vidění je například zbroj patřící gladiátorovi, římskému legionáři nebo středověkému zbrojnošovi. Prohlédnout si můžete velké množství mečů, palné zbraně perkusní i moderní. Jako exkluzivní je pak zbroj japonského samuraje.

Do zbrojnice můžete během sezóny zavítat každý den, mimo ni pak o víkendech.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Doubravsk%C3%A1_hora_(hrad)#/media/Soubor:Hrad_Doubravsk%C3%A1_hora.jpg 

stropnik
administrator

administrator