Letos tomu bude už přes 30 let, kdy byla v ústeckém okrese Teplice vyhlášena národní přírodní památka Husův vrch. Což o to – takových míst jsou po celé republice tisíce a většina z nás je v paměti zrovna nevede. V tomto případě se však vyplatí udělat výjimku.
Husův vrch je chráněný díky rostlině
Pojmenování Husův vrch možná asociuje historické souvislosti, důvod, proč se jedná o chráněné území, však je třeba hledat jinde – v přírodě. Předmětem ochrany je totiž celorepublikově ojedinělý výskyt nenápadné rostliny hlaváčku jarního. Právě oblast Českého středohoří je pro tuto bylinu z čeledi hvězdnicovitých jako stvořená. Mírné návrší poskytuje optimální podmínky, které hlaváček vyžaduje pro růst: prosluněné stráně s dostatkem světla. Na takových místech pak vyniknou okrasné žluté květy připomínající kopretinu či gerberu. I díky nim je hlaváček oblíbený mezi zahrádkáři, kteří jej vysazují do svých záhonků pro dekorativní účely. Husův vrch si však kromě milovníků botaniky oblíbili i vědci. Geologický masiv vulkanického původu je cenným zdrojem dat z pradávné minulosti naší planety a z toho důvodu častým cílem odborníků, ať už z řad geologů či archeologů.
Koberce hlaváčků
Ideální dobou pro návštěvu této turisticky vyhledávané lokality je jaro, kdy se pozvolné svahy Husova vrchu pokryjí koberci charakteristických žlutých květů. Při výstupu na nevysoký vrch však kromě obdivování hlaváčků nezapomeňte ještě na jedno: rozhlédnout se po krajině. Málokde v okolí se vám totiž podaří najít místo s obdobně rozsáhlým výhledem. Panorama nezaměnitelné krajiny severních Čech se před vámi rozprostře jako na dlani. Husův vrch leží v těsné blízkosti Hostomic, nejbližší větší město, které za příznivého počasí snadno spatříte v dohledu, je pak Bílina (vzdálená vzdušnou čarou asi pět kilometrů). Lokalita je snadno dostupná autem, lze zaparkovat při úpatí kopce.
Další zdroje: https://cs.wikipedia.org/wiki/Hus%C5%AFv_vrch Více informací ZDE