7 listopadu, 2017

Sinutec

Sinutec
Na téhle vesničce by nebylo vůbec nic zvláštního, kdyby se tu podle pověstí neděly zázraky. Z generace na generaci předávané zvěsti o tom, jak voda z místní studánky dokáže léčit nemocné oči, sem lákají poutníky z blízka i z daleka. Dělo se tak v dávné minulosti a děje se tak i dnes.

Jako stvořený pro výlet vlakem

Pouhých sedm obyvatel má podle oficiálního registru katastrální území Sinutec, vedené jako součást blízké obce Libčeves. Celkem zde najdeme jen osm obytných budov. Na první pohled tedy obec ležící v samém srdci Ústeckého kraje, na jihozápadním okraji Českého středohoří, nezanechá v návštěvníkovi kdovíjaký dojem. Nebýt železničních kolejí, které Sinutec přetínají, by koneckonců drtivá většina z nás ani neměla tušení, že nějaká taková vesnice kdesi na severu Čech existuje. Nenechte se však mýlit. Až příště nasednete do vlaku směrem na Louny, vyhraďte si chvilku vzácného času a vystupte v této zdánlivě zapomenuté osadě. Uvidíte, že to bude stát za to.

Pomůže vám léčivá studánka?

Důvod, proč Sinutec zahrnout do svých toulek, nalezneme na jeho severním okraji. Již po tři staletí se zde tyčí významná kulturní památka – barokní kaple zasvěcena svatému Vítovi. Místo jejího vztyčení nebylo na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století zvoleno náhodou. V bezprostřední blízkosti totiž nachází zázračná studánka, o níž byla řeč již v úvodu. Voda z jejích hlubin má údajně zázračné schopnosti a dokáže léčit lidské neduhy. Ve světle takového poznatku je jen stěží pochopitelné, že po dlouhá desetiletí zůstávala kaple opuštěná a chátrala, aniž by někdo projevil zájem o její obnovu.

Šťastný konec příběhu

To se změnilo teprve před nějakými patnácti lety. Tehdy si spolek místních nadšenců uvědomil, o jak významný monument by zdejší obyvatelé přišli, pokud by dopustili, aby se z kaple stala skutečná ruina. A tak se odhodlaně pustili do renovace. Svépomocí a s využitím dobrovolných příspěvků od charitativních organizací se podařilo kapli obnovit a oživit kulturní ruch v jejích prostorách. Loni v létě byla oficiálně zpřístupněna a u této příležitosti došlo k obnovení několika zapomenutých tradic. Tzv. švestková pouť nebo Sinutecké kuropění nabízejí pestré a inspirativní možnosti využití volného času. K návštěvě lákají především kulturní zážitky z bohatě nabitého programu. Foto: Alena Hubáčková Více informací: http://www.sinutec.cz    http://www.ceskestredohori.cz/mista/sinutec-kaple-svateho-vita.htm 
administrator

administrator