Patnáctitisícové město Bílina v Ústeckém kraji je známé především díky zdejším lázním. V současné době sice již nejsou funkční, ovšem na přelomu 19. a 20. století zažívaly období nesmírné slávy a jejich pověst je doslova předcházela.

Lázně Kyselka v Bílině a jejich slavná minulost…

Lázně Kyselka BílinaLéčivá moc pramene tzv. Bílinské kyselky přitáhl pozornost místních obyvatel již před stovkami let, nejstarší dochované záznamy o něm spadají do 16. století k osobnosti slavného kronikáře Václava Hájka z Libočan. Povědomí o tom, že v Bíliině vyvěrá ze země doslova zázračný pramen, se rychle rozšířilo a výrazně tomu napomohlo vědecké potvrzení jejích účinků.

Lékaři ji hojně doporučovali při léčbě onemocnění dýchacích cest nebo potížích s ledvinami. Bílinská minerálka se stala důvodem, proč již ve 2. polovině 18. století začaly do severozápadních Čech hromadně proudit davy návštěvníků toužících po vyléčení svých zdravotních neduhů. Tehdy se také minerálka začala stáčet do tradičních keramických nádobek a již nebylo daleko k tomu, aby se z Kyselky v Bílině stal skutečný fenomén.

 

Smutná současnosti


Ve druhé polovině devatenáctého století se lázně dočkaly výrazného rozšíření – bylo postaveno několik objekt v novorenesančním stylu. K lázeňskému areálu náleží rovněž park s bohatými možnostmi odpočinku, například lesní kavárnou, letním kinem či minigolfem. Více o historii. 

Foto: Karel Bašta

About Pavla Z.