12 září, 2024

Osecký klášter

Osecký klášter

Osecký klášter je neobsazený cisterciácký klášter ležící v Oseku u Duchcova v malebné krajině pod Krušnými horami. Mezi lety 2019 až 2022 prošel rozsáhlou rekonstrukcí a nyní opět vítá návštěvníky, kteří si zde v rámci prohlídky mohou prohlédnout klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, rajský dvůr, křížovou chodbu a starý konvent s raně gotickou kapitulní síní. Přečtěte si, jaká je historie tohoto dechberoucího místa nebo si užijte virtuální prohlídku. 

Krajina severozápadních Čech v podhůří Krušných hor před staletími samozřejmě vypadala úplně jinak než v současnosti, některé její prvky však zůstaly stejné dodnes. Například silueta Oseckého kláštera se zde vypíná již od konce dvanáctého století – tehdy jeho chodbami kráčeli první mnichové cisterciáckého řádu.

osek klášter

Místo zvané Osek

Historikové kladou oficiální datum založení této významné církevní památky do roka 1199. Za zakladatele je považován jistý Milhošť, o jeho osobě však nevíme nic bližšího než to, že se jednalo o majitele panství v obci Mašťov. Právě on pozval do Čech cisterciáky, původem francouzský církevní řád, a umožnil jim vybudovat nové sídlo v místě zvaném Osek. K tomu jim přidal velkorysý dar – rozsáhlé pozemky a více než 15 českých vesnic. Nově příchozí mnichy si pod svá ochranná křídla vzal šlechtický rod Hrabišiců a významně se zapříčinil o to, že klášter se již krátce po svém vzniku začal prosperovat a rychle si vybudoval svou pověst. Koneckonců i dnes zmínka o Oseckém klášteře vyvolá u většiny posluchačů dojem, že „o tom už jsem někde slyšel“. 

Osecký klášter v historii

Osecký klášter stihl za dobové existence několikrát významně ovlivnit chod našich dějin. Už od počátků totiž představoval důležité strategické místo a vzhledem k tomu, že k němu náležel značný majetek, hrál vždy důležitou roli v mocenských bojích českých králů. Ti usilovali o jeho vlastnictví a samotný klášter z toho důvodu několikrát přišel k úhoně. Byl vypleněn braniborskými vojsky i husity, na přelomu šestnáctého a sedmnáctého století byl dokonce na přechodnou dobu zrušena a mniši se museli uchýlit do dočasného útočiště v pražské Zbraslavi.

Zpět do rukou cisterciáků se dostal až v roce 1626 a následovala léta opětovného rozkvětu, aby je ve dvacátém století vystřídal úpadek. V současnosti klášter sice již klášter trvale neobývají žádní mnichové, je však zpřístupněn veřejnosti a probíhají zde pravidelné bohoslužby. Od roku 1995 navíc náleží na seznam národních kulturních památek, díky čemuž nechátrá a láká návštěvníky z celé republiky. Ti si přijíždějí prohlédnout hned několik budov, ze kterých se celý komplex skládá – klášterní věž, hospodářské budovy, budovy konventu a samozřejmě klášterní kostel nanebevzetí Panny Marie.

http://www.osek.cz/cisterciacky-klaster-osek/d-2378

Pavla Zimmermannová

Pavla Zimmermannová

Jsem autorkou webových stránek bilinsko.cz, které vedu už více než 10 let. Tento web jsem založila z lásky k cestování a k regionu, kde žiji, a neustále ho aktualizuji a rozšiřuji o nové informace. Všechny články a obsah, který zde najdete, jsou výsledkem mé vlastní práce a osobního zájmu o dění v Bílině a okolí.