19 července, 2023

5 tipů na výlet do Oseka

Osecký klášter

Město Osek se nachází v okrese Teplice, v Ústeckém kraji. Bylo vybudováno na úpatí Krušných hor. Samotné město i jeho okolí nabízejí celou řadu turistických cílů.

Osecký klášter

Do nedávné doby fungoval Osecký klášter jako cisterciácký klášter. Představoval hlavu Kongregace Nejčistšího Srdce Panny Marie sdružující kláštery české, moravské německé a dánské. Založení kláštera se datuje do 12. století. Stavba představuje rozsáhlý komplex budov, které se stavěly v dobách románských a dokončeny byly v době barokní. Klášter představoval velmi významné kulturní a vzdělanostní centrum.

Salesiova výšina

Salesiova výšina je  křemencový sklaní útvar, který vznikl z bloků naplavených v dobách třetihorních. Kromě toho je to nejvyšší vrchol geomorfologického celku Mostecká pánev. V současné době patří mezi chráněné přírodní památky.

Hrad Rýzmburk

Zřícenina gotického hradu Rýzmburk patří mezi nejstarší a nejmohutnější stavby Podkrušnohoří. Skládá se ze dvou částí. V nejvyšší části se nachází jádro, jehož součástí jsou obytné věže a kaple. Rozsáhlejší areál pak přiléhá z jihu a západu. Ten tvoří hradba se střeleckými věžičkami.

3D bludiště v korunách stromů

Nachází se nedaleko koupaliště v Oseku. Tvoří jej dvě trasy. Spodní část představuje trasa opatřená širšími lávkami s bezpečnostním zábradlím a ochrannými sítěmi. Je zde 15 úseků vytvářejících vyhlídkovou stezku. Její součástí je i několik prvků z 3D bludiště. Toto patro je nižší a jednodušší.

Druhé patro tvoří několik dobrodružných částí s lanovými prvky. Na konci je pak vyhlídka, která je postavená do podoby hradu. Z ní se vám naskytne nádherný výhled na okolí a hrad Rýznburk.

Dušanova vyhlídka

Dušanova vyhlídka menší skalní útvar se nachází v úbočí vrchu Stropník. Pokud se na vyhlídku vypravíte, máte možnost si užít nádherný výhled do okolí. Spatříte Teplickou pánev, České středohoří s nejvyšší horou Milešovkou, doly Bílina a místní elektrárny. Na vyhlídku vede značená turistická stezka.  Využívají ji cyklisté a v zimě sáňkaři. Cestou z Oseka narazíte i na několik místních hospůdek.

administrator

administrator