14 května, 2024

Helenčiny vodopády

Helenčiny vodopády

Budete-li hledat na mapě Helenčiny vodopády, pak se zaměřte na oblast mezi Jirkovem, který dnes tvoří souměstí s okresním městem Chomutov a horou sv. Kateřiny. Asi uprostřed na pomyslné přímce spojující tyto dva body hledejte krásný přírodní úkaz, kterým jsou malé vodopády na potoku Lužec.

Tento potok, který se někdy také nazývá Nivský, pramení necelé dva kilometry severozápadním směrem od obce Svahová v nadmořské výšce kolem 825 m. Protéká zalesněným údolím a díky různým skalním převisům vytváří na několika místech zajímavé peřeje nebo dokonce malé i větší vodopády. Největší a nejznámější jsou vodopády Helenčiny.

Přístup k Helenčiným vodopádům

Nejhezčí jsou především na podzim, nebo i v létě, kdy nabízejí příjemné osvěžení. Nacházejí se nedaleko hotelu Lesná a jsou dobře dostupné i od silnice zhruba 300 m od rozcestí u obce Svahová. Prochází tudy také nově zbudovaná cyklostezka mezi Svahovou a Sluneční cestou na červené turistické značce. Pojedete-li na kole nebo půjdete pěšky od Svahové, tak asi 20 m před dřevěným mostkem sejdete z cesty na vyšlapanou pěšinku, která vás dovede k vodopádům.

Charakteristika vodopádů

Dno údolí, kudy protéká Nivský potok, pro který se však častěji užívá název Lužec, tvoří v jednom místě skalní práh, přes který potok přepadá. Příroda tak dala vzniknout čtyřmetrovému vodopádu, pod nímž jsou ještě další dva nižší stupně. Na starších mapách byste našli pojmenování vodopád Nivského potoka u Svahové, v současnosti se ovšem více používá název Helenčiny vodopády.

Oba názvy potoka, tedy Nivský i Lužec, vznikly předkladem z německého Aubach (Au – niva, luh).

Nivský potok, nebo chcete-li Lužec, měří celkem 11 km a původně ústil do řeky Bíliny. V 70. letech 20. století byl jeho dolní tok přeložen do upraveného koryta Bíliny, a to v souvislosti s těžbou uhlí. Důvodem bylo vodárenské využití vody, která byla svedena do vodní nádrže Jirkov.

Co vidět v okolí?

Pokud máte rádi návštěvy muzeí, jedno se nachází v blízkosti Helenčiných vodopádů. V osadě Lesná můžete od roku 2010 najít Krušnohorský lidový dům. Ten byl vybudován na základě plánů dochovaných v Mosteckém muzeu, jedná se tedy o repliku zdejšího stavení z roku 1873. Muzeum nabízí návštěvníkům stálou expozici o životě horalů před cca 100 lety, jejíž součástí je i sbírka renovovaných starých zemědělských strojů. V muzeu se několikrát ročně konají tradiční akce s ukázkou řemesel a jsou zde pořádány nejrůznější výstavy.

Na jižním okraji obce Hora Svaté Kateřiny se můžete rozhlédnout do krajiny z šestnáctimetrové věže, která byla poprvé otevřena již v roce 1902 za účelem zatraktivnit oblast pro turisty. K rozhledně vede zelená turistická značka z osady Malý Háj přes Horu Svaté Kateřiny nebo z jiné strany od zámku Jezeří. Od silnice Horní Jiřetín-Brandov vede k rozhledně užší asfaltka, při které lze parkovat. Rozhledna je otevřena od května do října, a to každé úterý až neděli od 11–17 hod.  

Další tipy 

Výlet si můžete udělat na nedaleký zámek Jezeří, který nabízí jedinečný výhled na vesmírnou krajinu dolu Československé armády. Směrem na Jirkov se nachází také Červený hrádek s rozlehlým parkem přístupným v každém ročním období. U hranic s Německem pak nalezneme zajímavou obci Kalek.

Foto: Daniela Endrštová

Pavla Zimmermannová

Pavla Zimmermannová

Jsem autorkou webových stránek bilinsko.cz, které vedu už více než 10 let. Tento web jsem založila z lásky k cestování a k regionu, kde žiji, a neustále ho aktualizuji a rozšiřuji o nové informace. Všechny články a obsah, který zde najdete, jsou výsledkem mé vlastní práce a osobního zájmu o dění v Bílině a okolí.