15 května, 2024

Pohádkový les Bílina

pohádkový les bílina

Vydejte se do severočeského město Bílina, kde se před časem rozhodli vybudovat pohádkový les. Respektive se o tuto raritu nejprve zasloužil místní občan Jaroslav Sekyra, který v roce 1974 začal vyrábět dřevěné pohádkové postavičky. Inspiroval jej k tomu pohádkový les, který navštívil v Německu. Postupně vytvořil celkem 130 malovaných postaviček ze dřeva. Pohádkové bytosti a zvířátka vypadají jako živé. Časem k postavičkám přibyla překážková dráha, bludiště nebo naučná „Stezka dějin“ a „Stezka českých malířů“. Všechna tato krása se nachází na okraji Bíliny, poblíž sídliště Za Chlumem a dostanete se sem od místních garáží po cestičce vedoucí po vrstevnici k lesu.

Rozšiřování pohádkového lesa

Když se z důvodu vysokého věku pak Sekyra nemohl o postavičky starat, převzal za něho tuto péči od roku 1999 pan Vladislav Heřmánek ze sdružené obce baráčnické Jana Žižky z Trocnova v Bílině. Podařilo se mu zachránit postavičky, které vandalové nepoškodili nebo zloději neukradli. V roce 2011 přibylo do pohádkového lesa 10 nových postaviček vyrobených panem Ladislavem Ponížilem díky sponzorství společnosti ČEZ.
Rozhovor se spolkem Pohádkový les Bílina ZDE

Pohádkový les Bílina

Péče o pohádkový les

Deset místních nadšenců v čele s panem Heřmánkem provedlo 7.10.2014 údržbu postaviček a štětců a barev se chopilo i několik dětí, které kromě obnovy nátěrů sesbíraly i klestí a svůj pohádkový les pomohly uklidit. S vyhlášením podobných údržbových akcí chtějí místní pokračovat i v budoucnu a zároveň by si přáli, aby se opět našel šikovný řezbář, který by bílinský pohádkový les obohatil o další postavičky či jiné dětské atrakce.

Co vidět v přilehlém okolí?

Pokud vám nebylo málo procházet se ve světě pohádek, můžete si procházku prodloužit a poznat i přilehlé okolí města Bíliny. Po modré turistické značce se dostanete na rekultivovanou Radovesickou výsypku. Pro pěší je připravená přes 10 km dlouhá naučná stezka s několika infopanely, na kterých se dozvíme zajímavosti o zdejší fauně, floře, geologii nebo historii zaniklých obcí. Trasa nás zavede až do Kostomlat pod Milešovkou, kde se můžete občerstvit a odměnit krásným výhledem z věže zříceniny hradu Sukoslav.

Už jste se ponořili do kouzel Pohádkového lesa v Bílině?

 Pak neváhejte a navštivte i ten v Hrobčicích! Čeká vás tam hodinová procházka plná zábavy a fantazie, která potěší celou rodinu. Projděte se mezi dřevěnými sochami oblíbených pohádkových hrdinů, od princezen a rytířů po čarodějnice a skřítky. Děti si užijí zábavu na hřišti a nechají se unášet představivostí v tomto kouzelném světě. Pohádkový les v Hrobčicích je ideální pro rodiny s dětmi všech věkových kategorií. Trasa je nenáročná a zvládnou ji i nejmenší turisté.

Další tipy:

Lázeňský park Kyselka: Projděte se po malebném parku a ochutnejte kyselku v bývalém inhalatoriu a užijte si klidnou atmosféru.Výšlap na Bořeň: Pokud jste zdatnější turisté, užijte si výšlap na vrch Bořeň. Odměnou vám bude úchvatný panoramatický výhled na Bílinu a Krušné hory.

administrator

administrator